MWC 2011: wielordzeniowe procesory ARM w natarciu

Przedsiębiorstwo Renesas połączyło w procesorze SH APE5R dwa rdzenie układu Cortex A9 firmy ARM z rdzeniem graficznym PowerVR SGC MP, który sam składa się z kilku rdzeni. Do tego dochodzą jeszcze – jak to już jest standardowo w układach System on Chip i im podobnych – akcelerator wideo, który potrafi kodować filmy Full HD z szybkością 60 klatek na sekundę (wedle potrzeby także stereoskopową grafikę 3D) oraz kodek audio.

MWC 2011: wielordzeniowe procesory ARM w natarciu
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

Według informacji firmy Renesas układ APE5R zapewni na telefonie komórkowym jakość gry odpowiadającą tej z konsoli. Jednostkę graficzną pochodzącą z PowerVR Series 5XT MP, która według pogłosek nosi nazwę SGX543MP2 i na temat której znamy jeszcze niewiele szczegółów, da się zaprząc także przez OpenCL do wykonywania obliczeń GPGPU. Podobno jej wydajność pięciokrotnie przewyższa osiągi istniejących układów. W przypadku rdzeni ARM, które pracują z częstotliwością taktowania 1,2 GHz, Renesas stawia jeszcze na technologię A9. a nie jak Texas Instruments w procesorach OMAP 5 na generację A15. Szczegóły dotyczące rozmiaru pamięci cache, typu magistrali czy poboru mocy nie są jeszcze znane.

Dwa rdzenie Cortex A9 w procesorze BCM2815. HSPA+ Broadcoma działają z częstotliwością 1,1 GHz. Do pomocy mają jednostkę Videocore IV mobile, która ma konkurować z procesorami konsolowymi, a przez złącze HDMI jest w stanie obsługiwać także wyświetlacze Full HD. Wbudowany chip obrazu przetwarza dane z kamer o rozdzielczości sięgającej 20 megapikseli.

Warto tu dodać, ze Samsung przemianował dwurdzeniowy procesor (zawierający Corteksa A9, 1 GHz) Orion na Exynos 4210. Jak wynika z prezentacji ARM-a, umieszczono w nim rdzeń graficzny Mali.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

procesorarmmobile

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)