MSBS-56 Radon - polski karabin przyszłości

MSBS-56 Radon - polski karabin przyszłości

MSBS-56 Radon - polski karabin przyszłości
Źródło zdjęć: © BUMAR
21.01.2013 11:06, aktualizacja: 21.01.2013 13:37

Zaawansowana broń, którą ma dostać każdy polski żołnierz.

Obraz
© (fot. Remigiusz Wilk (REMOV) / CC)

Pod koniec XX w. zaczęto w polskiej armii myśleć nad kompleksowym projektem nowego wyposażenia żołnierza. Amerykanie już od 199. roku pracowali nad projektem Land Warrior i dostosowanie wyposażenia żołnierzy do wymogów NATO oraz zmieniających się warunków pola walki stało się nie tyle wyborem, co koniecznością. Projekt polskiego żołnierza przyszłości TYTAN ruszył w 2007 roku. Jego celem jest modernizacja wyposażenia indywidualnego żołnierzy, w tym przygotowanie nowego wzoru kamuflażu i nowej generacji mundurów bojowych oraz oporządzenia taktycznego, prace z zakresu elektroniki i optoelektroniki indywidualnej, opracowanie nowej generacji osłon balistycznych oraz systemu łączności. Elementem nowego rozwiązania jest również Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56).

Stworzony przez Polaków za nieduże pieniądze

MSBS to system składający się z modułów, które można łatwo modyfikować. Broń jest efektem współpracy naukowców z Zakładu Konstrukcji Specjalnych Wojskowej Akademii Technicznej oraz inżynierów z radomskiej fabryki broni "Łucznik". Cały projekt jest opracowywany w zgodzie z wymogami naszej armii, choć finansowanie zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przeznaczyło na ten cel 6 mln zł. Warto zauważyć, że na skalę światową jest to kwota bardzo skromna.

Tym co wyróżnia polską konstrukcję jest jej uniwersalność. Karabinek można dostosować do używania zarówno w lewej, jak i prawej ręce. Powstaje on w dwóch wersjach: klasycznej i bezkolbowej, wyposażony jest w szynę STANAG 2324. która pozwala zamontować na broni takie elementy dodatkowe, jak celowniki optyczne, noktowizyjne lub kolimatorowe, czy latarkę. Całość waży niecałe 4 kg i pozwala oddać teoretycznie 700-750 strzałów/min, choć szybkostrzelność praktyczna wynosi 90-100 strz./min.

Lepszy od broni izraelskich i amerykańskich

W 201. roku jedno z polskich czasopism strzeleckich oraz zakłady "Łucznik" ogłosiły konkurs na nazwę dla nowej broni. Zwyciężyła propozycja "Radon", choć po wejściu karabinka do służby, jego nazwa zostanie zapewne zmieniona. Polska konstrukcja ma zastąpić wykorzystywane obecnie w polskiej armii karabinki wz.96 Beryl. Konstrukcja MSBS przypomina izraelski TAR-21 lub amerykańskie FN SCAR czy Bushmaster ACR. Tym jednak co odróżnia naszą broń, od wymienionych modeli, jest fakt, że w innych armiach korzystają z nich właściwie tylko jednostki specjalne, zaś MSBS ma się znaleźć na wyposażeniu każdego polskiego żołnierza.

Pierwsze prototypy nowej broni mają już za sobą wystrzelenie ponad 2. 000 pocisków i są prezentowane na międzynarodowych targach uzbrojenia, zbierając wiele pozytywnych opinii. Jeśli tylko spełnione zostaną wymogi stawiane przez urzędników Ministerstwa Obrony Narodowej, MSBS wraz z resztą wyposażenia opracowanego w ramach projektu TYTAN powinny trafić do naszych żołnierzy najpóźniej do 2018 roku. Jest również spora szansa, że polska konstrukcja znajdzie nabywców w armiach innych krajów.

_ GB/SW/GB _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1547)