Można już pobrać iOS 4.2

Można już pobrać iOS 4.2

Można już pobrać iOS 4.2
Źródło zdjęć: © Apple
09.11.2010 15:54

Można już pobrać z iTunes system iOS 4.2 dla iPhone'a, iPoda touch i iPada. Główne nowości najświeższej edycji apple'owskiego systemu operacyjnego dla urządzeń przenośnych to AirPrint i AirPlay.

AirPrint umożliwia przesyłanie określonych treści jak teksty czy obrazy z urządzenia wyposażonego w iOS do drukarki za pośrednictwem sieci WLAN. Drukarki HP ePrint obsługują już ten mechanizm fabrycznie, inne zaś mogą być udostępniane przez komputer biurkowy w sieci lokalnej. W tym wypadku warunkiem działania jest Mac OS X 10.6.5. ewentualnie instalacja iTunes 10.1 w Windows. Programiści mogą włączać AirPrint do własnych aplikacji, zapewniając w ten sposób możliwość wydruku.

Terminem AirPlay producent określa bezprzewodowe przekazywanie muzyki, filmów i zdjęć do odpowiedniego odbiornika we własnej sieci WLAN –. w przypadku treści audio może to być na przykład stacja AirPort Express lub system dźwięku zgodny z AirPlay. Materiały wideo i fotografie daje się strumieniować wyłącznie do urządzeń Apple TV drugiej generacji. Aplikacje dostawców zewnętrznych, które do odtwarzania dźwięku używają funkcji iOS-a, automatycznie obsługują AirPlay. Jednak na razie nie wiadomo, czy dotyczy to również strumieniowania wideo. Pewne jest natomiast, że ani iPhone 3G, ani iPod touch drugiej generacji nie będą obsługiwały funkcji AirPrint i AirPlay.

Obraz
© App Switcher wybiera ostatnio otwarte aplikacje (fot. Apple)

Wydanie iOS 4.2 wzbogaca iPada o nowości iOS-a 4. które od dawna są w iPhonie. Chodzi między innymi o wielozadaniowość ograniczoną do określonych scenariuszy pracy z aplikacjami autorów zewnętrznych: programy mogą zatem kontynuować odtwarzanie muzyki w tle, wydawać instrukcje nawigacyjne, kończyć wysyłanie plików i utrzymywać połączenia VoIP. Podwójne naciśnięcie przycisku Home wywoła funkcję App Switcher, która umożliwia przełączanie się między ostatnio używanymi aplikacjami. Przy otwieraniu są one przywracane w stanie z poprzedniej sesji – o ile obsługują tzw. Fast App Switching. Za pomocą App Switchera można też zamykać programy, jednocześnie usuwając je z listy ostatnio używanych aplikacji.

Obraz
© Każdy katalog aplikacji można pomieścić maksymalnie 2. programów (fot. Apple)

Podobnie jak w przypadku iPhone'a, program pocztowy iPada dysponuje teraz ujednoliconą skrzynką odbiorczą, która wyświetla wiadomości przychodzące do wszystkich założonych kont e-mailowych. Poza tym umożliwia grupowanie listów w wątki i pomniejszanie załączonych zdjęć przed wysłaniem. System iOS 4.2 pozwala teraz również na iPadzie umieszczać zainstalowane aplikacje w folderach. Przeciągając ikonę danego programu na ikonę innego, utworzymy nowy katalog, dla którego iOS zasugeruje nazwę. W iPadzie folder może zawierać maksymalnie 2. aplikacji, podczas gdy w iPhonie i iPodzie touch co najwyżej dwanaście. Apple włączył też do iPada obsługę sieci gier Game Center oraz firmowej platformy reklamowej iAd.

Obraz
© AirPlay: regulacja głośności podczas odtwarzania wideo (fot. Apple)

Poza tym koncern z Cupertino dokonał programowej modyfikacji w funkcji przełącznika, który znajduje się z boku iPada powyżej przycisków zmiany głośności. Do tej pory służył on do blokowania zawartości ekranu w układzie pionowym lub poziomym, uniemożliwiając automatyczne dostosowywanie prezentowanego obrazu podczas obracania urządzenia. Wydanie iOS 4.2 czyni zeń przycisk wyciszający, który wyłącza dźwięki systemowego powiadamiania, np. o nadejściu e-maila lub wiadomości push –. tak jak jest to od dawna w iPhonie. Aby ustawić wyświetlacz w pionie lub poziomie, należy teraz dwukrotnie nacisnąć przycisk Home i przesunąć palcem w prawo – tam znajdziemy ikonę służącą do włączania i wyłączania blokady obracania ekranu.

Obraz
© Załączone do e-maila zdjęcia można zmniejszyć przed wysłaniem (fot. Apple)

Oczywiście nie mogło też zabraknąć pomniejszych usprawnień w iOS-ie 4.2. Safari umożliwia teraz wyszukiwanie słów w ramach otwieranych stron WWW. Co więcej, po raz pierwszy użytkownicy iPhone'a mają do wyboru nowe dźwięki powiadomień o nadejściu SMS-a – wciąż jednak nie da się tworzyć własnych sygnałów. Każdej osobie z listy kontaktów można przydzielić osobny sygnał. Poza tym Apple naprawił kilka mniejszych błędów i zamknął wiele luk bezpieczeństwa – między innymi tę związaną z możliwością uzyskania dostępu do książki adresowej telefonu pomimo włączonej blokady urządzenia.

Obraz
© Regulacja jasności ekranu i głośności możliwa jest za pomocą App Switchera. Włączanie i wyłączanie blokady obracania ekranu odbywa się po dotknięciu odpowiedniej ikony (fot. Apple)

Pakiet z najnowszą wersją iOS-a w zależności od modelu urządzenia ma rozmiar od 400 do 650 MB. Aby bezpośrednio zsynchronizować urządzenie wyposażone w iOS-a 4.2 z komputerem, należy najpierw zainstalować oprogramowanie iTunes 10.1, które Apple również przygotował do pobrania. Przypominamy, że iOS 4 nie działa na iPhone'ach i iPodach touch pierwszej generacji.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)