Mozilla przyspiesza Firefoksa na wielordzeniowych procesorach

Mozilla przyspiesza Firefoksa na wielordzeniowych procesorach
Źródło zdjęć: © Mozilla

11.05.2009 20:00, aktual.: 12.05.2009 10:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mozilla zamierza znacznie poprawić działanie przeglądarki internetowej Firefox na pecetach wyposażonych w wielordzeniowe procesory. Zmiany, które przyspieszą działanie aplikacji, powinny być gotowe i wprowadzone do końca 2010 roku. Funkcja ta już teraz znajduje się u konkurencji - w przeglądarkach IE8 i Google Chrome.

Mozilla zapowiedziała, że nowy projekt aktualizacji Firefoksa przewiduje wprowadzenie do przeglądarki pełnej obsługi procesorów wielordzeniowych. Dzięki temu poprawi się wydajność i stabilność przeglądarki na podobnych urządzeniach.

Projekt będzie realizowany w kilku fazach. Pierwsza obejmująca elementy "bootstrap" (rozruchowe) i powinna zakończyć się w połowie lipca. Kolejne fazy będą obejmować bardziej kompleksowe rozwiązania związane z nową przeglądarką. Większość powinna zakończyć się do listopada bieżącego roku.

Mozilla nie podała żadnych konkretnych terminów związanych z procesem wprowadzania kolejnych elementów projektu do Firefoksa. Mimo to, można zgadywać, że przedsięwzięcie zostanie dokończone w przyszłym roku.

Głównym założeniem projektu jest sprawić, aby otwieranie kolejnych zakładek nie było traktowane jako oddzielny proces. W rezultacie uniknie się sytuacji, w której zawieszenie jednej zakładki zawiesza całą aplikację. Sprawy dotyczące bezpieczeństwa zostaną odłożone na późniejszą fazę projektu.

Firma rozważa również zaimplementowanie w Mozilli elementów zaczerpniętych z open-source'owego oprogramowania Chromium. Nowe komponenty miałyby zastąpić moduł Necko. Z podobnego rozwiązania korzysta już Google Chrome.

Największym problemem Mozilli jest to, że najwięksi rywale Firefoksa, w tym Internet Explorer 8 i Google Chrome, są już bardzo zaawansowane jeśli chodzi o obsługę wielordzeniowych procesorów i posiadają zaimplementowaną wielowątkową obsługę zakładek.

Ciekawostką jest, że według niektórych producentów nowa architektura może w niektórych przypadkach pogorszyć szybkość działanie aplikacji. Szacuje się, że problem ten może początkowo występować np. przy procesorach czterordzeniowych.

Szczegóły procesu w języku angielskim dostępne są na stronie Mozilli - https://wiki.mozilla.org/content_processes.

Warto przeczytać:
Mozilla i Opera krytykują automatyczne aktualizacje Internet Explorera 8 - http://www.idg.pl/news/344926/mozilla.i.opera.krytykuja.automatyczne.aktualizacje.internet.explorera.8.html

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)