Mozilla przyspiesza Firefoksa na wielordzeniowych procesorach
Mozilla zamierza znacznie poprawić dzia łanie przeglądarki internetowej Firefox na pecetach wyposażonych w wielordzeniowe procesory. Zmiany, które przyspieszą działanie aplikacji, powinny być gotowe i wprowadzone do końca 2010 roku. Funkcja ta już teraz znajduje się u konkurencji - w przeglądarkach IE8 i Google Chrome.
Mozilla zapowiedziała, że nowy projekt aktualizacji Firefoksa przewiduje wprowadzenie do przeglądarki pełnej obsługi procesorów wielordzeniowych. Dzięki temu poprawi się wydajność i stabilność przeglądarki na podobnych urządzeniach.
Projekt będzie realizowany w kilku fazach. Pierwsza obejmująca elementy "bootstrap" (rozruchowe) i powinna zakończyć się w połowie lipca. Kolejne fazy będą obejmować bardziej kompleksowe rozwiązania związane z nową przeglądarką. Większość powinna zakończyć się do listopada bieżącego roku.
Mozilla nie podała żadnych konkretnych terminów związanych z procesem wprowadzania kolejnych elementów projektu do Firefoksa. Mimo to, można zgadywać, że przedsięwzięcie zostanie dokończone w przyszłym roku.
Głównym założeniem projektu jest sprawić, aby otwieranie kolejnych zakładek nie było traktowane jako oddzielny proces. W rezultacie uniknie się sytuacji, w której zawieszenie jednej zakładki zawiesza całą aplikację. Sprawy dotyczące bezpieczeństwa zostaną odłożone na późniejszą fazę projektu.
Firma rozważa również zaimplementowanie w Mozilli elementów zaczerpniętych z open-source'owego oprogramowania Chromium. Nowe komponenty miałyby zastąpić moduł Necko. Z podobnego rozwiązania korzysta już Google Chrome.
Największym problemem Mozilli jest to, że najwięksi rywale Firefoksa, w tym Internet Explorer 8 i Google Chrome, są już bardzo zaawansowane jeśli chodzi o obsługę wielordzeniowych procesorów i posiadają zaimplementowaną wielowątkową obsługę zakładek.
Ciekawostką jest, że według niektórych producentów nowa architektura może w niektórych przypadkach pogorszyć szybkość działanie aplikacji. Szacuje się, że problem ten może początkowo występować np. przy procesorach czterordzeniowych.
Szczegóły procesu w języku angielskim dostępne są na stronie Mozilli - https://wiki.mozilla.org/content_processes.
Warto przeczytać:
Mozilla i Opera krytykują automatyczne aktualizacje Internet Explorera 8 - http://www.idg.pl/news/344926/mozilla.i.opera.krytykuja.automatyczne.aktualizacje.internet.explorera.8.html
Która przeglądarka jest najlepsza? Pobierz i sprawdź sam!
Internet Explorer 8 - http://www.pcworld.pl/news/342261/internet.explorer.8.finalna.wersja.juz.jest.html
Mozilla Firefox 3.0.10 PL - http://programy.pcworld.pl/pc/programy/20255/mozilla.firefox.3.0.10.pl.html
Google Chrome 2.0.170.0 - http://programy.pcworld.pl/pc/programy/20052/google.chrome.2.0.170.0.html
Opera - http://programy.pcworld.pl/pc/programy/19920/opera.9.64.html
Safari dla Windows 4.28.16.0 Beta - http://programy.pcworld.pl/pc/programy/19903/safari.dla.windows.4.28.16.0.beta.html