Może przyspieszyć komputer. Dysk SSD w dobrej cenie

Nośniki SSD nie wymagają już tak dużych nakładów finansowych jak w chwili, gdy dopiero pojawiały się na rynku, więc coraz częściej znajdziemy je w komputerach ze średniej półki cenowej. Jeśli chcesz zauważalnie przyspieszyć wczytywanie się danych, warto pomyśleć o rozbudowaniu swojego komputera.

Postaw na szybkość i wytrzymałość
Postaw na szybkość i wytrzymałość
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

20.07.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:35

Przy zakupie dysku musisz zadać sobie podstawowe pytanie – czy warto inwestować w dysk SSD, czy może model HDD w zupełności sprosta twoim wymaganiom. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Gdzie jest różnica?

Standardowe dyski twarde, wyposażone są w ruchome talerze oraz głowicę, za pośrednictwem których są w stanie odczytywać dane. Elementy umieszczone pod obudową są ruchome, a co za tym idzie potrzebują więcej miejsca, ich waga jest również nieco większa. Dyski SSD, nazywane również półprzewodnikowymi mają inną konstrukcję, do odtwarzania danych wykorzystywana jest pamięć flash i impulsy elektryczne.

Przewagę dysków SSD nad starszymi modelami widać przede wszystkim podczas zapisywania i odczytu danych. Zainstalowanie w swoim komputerze dysku SSD zdecydowanie przyspieszy cały system. Komputer będzie włączał się błyskawicznie, a wszystkie gry i aplikacje odpalisz bez zbędnych ekranów wczytywania.

Dysk SSD jest o wiele mniejszy niż HDD
Dysk SSD jest o wiele mniejszy niż HDD© Adobe Stock

Duża wytrzymałość

W przeciwieństwie do dysków HDD, w których dostęp do określonych zasobów wymaga ruchu elementów mechanicznych, dyski SSD wykorzystują w tym celu impulsy elektryczne. To z kolei sprawia, że nowsze urządzenia nie mają żadnych ruchomych części, a dodatkowo działają całkowicie bezgłośnie. Z ich budową wiąże się jeszcze jedna istotna zaleta – dysk SSD jest zdecydowanie bardziej wytrzymały na uszkodzenia niż starszy model HDD, a co za tym idzie

Zwróć uwagę na cenę

Dla wielu kupujących kluczowym parametrem jest cena urządzenia. W tym przypadku dyski HDD oferują znacznie lepszy stosunek ceny do pojemności dysku – za około 200 zł możesz bez problemu kupić dysk o pojemności 1 TB. Dysk SSD o podobnej pojemności to już kilkukrotnie większy koszt. W dodatku decydując się na dysk HDD bez problemu znajdziesz modele oferujące dwa razy więcej miejsca.

HDD + SSD

To doskonały kompromis dla ludzi, którzy potrzebują więcej miejsca, a jednocześnie nie chcą być ograniczani przez wolno działający sprzęt. Warto zaoszczędzić i zdecydować się na przykład na dysk HDD o pojemności 1 TB i drugi mniejszy dysk SSD o pojemności 240 GB. W ten sposób na dysku SSD będziesz przechowywać najistotniejsze programy i system operacyjny, a dysk HDD posłuży do przechowywania dużych objętościowo plików, z których korzystasz stosunkowo rzadko.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
poradnik kupującegodysk ssddysk zewnętrzny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)