Motorola Droid: pierwszy smartfon Motorli z Androidem 2.0

Motorola Droid: pierwszy smartfon Motorli z Androidem 2.0

29.10.2009 14:24, aktual.: 29.10.2009 15:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Krótko po zaprezentowaniu pakietu programistycznego dla Androida 2.0 na rynku ma się pojawić pierwszy smartfon z tą wersją systemu operacyjnego, który nosi też nazwę Eclair. Także Motorola we współpracy z amerykańskim operatorem Verizon Wireless zamierza już 6 listopada wprowadzić smartfon Droid.

Mieszkańcy USA będą mogli kupić Droida za 20. dolarów, ale pod warunkiem podpisania 24-miesięcznej umowy z Verizonem, który nalicza w przypadku tego telefonu miesięczny abonament na rozmowy w wysokości co najmniej 40 dolarów; dostęp do sieci przesyłu danych kosztuje dodatkowo 30 dolarów miesięcznie. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy Droid pojawi się w Europie. Motorola Dext, który ma przywrócić Motoroli utracone miejsce wśród czołowych producentów komórek, jest obecnie sprzedawany poza USA jedynie w Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Jeszcze latem pojawiały się pogłoski, według których smartfony Motoroli mają się pojawić między innymi za pośrednictwem operatora Verizon Wireless.

Obraz
© Zobacz galerię zdjęć Motoroli Droid (fot. Motorola)

Droid Motoroli działa na razie jedynie w sieciach CDMA amerykańskiego providera, a firma nie zapowiedziała wersji GSM. Jest on wyposażony w typowe narzędzia Google, wśród których znajduje się rozszerzona o wskazówki nawigacyjne wersja Google Maps. Z funkcji obsługi głosowej Androida 2.0 korzysta np. usługa wyszukiwawcza Google –. aplikacja przeszukuje pod kątem poszukiwanych treści nie tylko Sieć, ale także zawartość smartfonu. Poczta elektroniczna jest obsługiwana przez Google Mail, poza tym użytkownik może stosować połączenia POP3 i IMAP oraz zsynchronizować telefon z serwerem MS Exchange. Przeglądarka na bazie silnika Webkit ma zostać w przyszłym roku rozszerzona o funkcje Flash 10, a w przyszłości będzie także obsługiwać HTML5.

Pod względem sprzętowym telefon prezentuje się przyzwoicie: Droid bazuje na procesorze TI-OMAP o maksymalnej częstotliwości taktowania na poziomie 600 GHz i ma 256 MB RAM. Wewnętrzna pamięć flash ma pojemność 512 MB, z czego tylko 256 MB jest dostępne dla danych użytkownika. Do telefonu można włożyć kartę pamięci microSD o pojemności do 16 GB. Droid może łączyć się z Internetem za pośrednictwem interfejsu WLAN 802.11b/g. Dodatkowo w telefon wbudowano Bluetooth i port mikro USB. Cyfrowy aparat o rozdzielczości 5-megapikseli ma podwójną lampę błyskową i funkcję autofokus. Nagrania wideo można wykonywać w maksymalnej rozdzielczości 720×480 pikseli. Telefon ma wbudowany odbiornik A-GPS i elektroniczny kompas. Ekran o przekątnej 3,7 cala, charakteryzuje się rozdzielczością 854×480 pikseli; co oznacza, że jest to na razie największy wyświetlacz w smartfonach z Androidem. Motorola Droid waży 169 gramów, a jego wymiary to 160x60x14 mm.

wydanie internetowe www.heise-online.pl