Morświny zabite w Bałtyku. Niemiecka marynarka wysadziła miny z II wojny światowej

Morświny zabite w Bałtyku. Niemiecka marynarka wysadziła miny z II wojny światowej
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Adam Bednarek

25.11.2019 09:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

18 morświnów zginęło po tym, jak niemiecka marynarka wysadziły miny z okresu II wojny światowej. Wiele wskazuje na to, że tragedii dało się uniknąć.

Jak informuje organizacja Nature and Biodiversity Conservation Union (NABU), niemiecka marynarka wysadziła 42 miny. Aż 39 znajdowało się na terenie morskiego rezerwatu. Do zdarzenia doszło w cieśninie Bełt Fehmarn (między Danią i Niemcami) w trakcie ćwiczeń NATO.

- Każda mina wyrwała krater szeroki na pięć metrów i głęboki na 1,5 metra. Wszystkie zwierzęta w promieniu 10 do 30 metrów zostały zabite - napisał w oświadczeniu szef NABU Leif Mueller, cytowany przez PAP.

W wyniku detonacji życie straciło 18 morświnów.

Organizacja NABU oskarża niemiecką marynarkę o naruszenie przepisów. Wysadzenie min na terenie rezerwatu powinno być wcześniej skonsultowane z instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska.

Zdaniem organizacji, Bundesmarine wykorzystała ćwiczenia NATO jako pretekst do szybkiego i taniego pozbycia się zalegających min. NABU przypomina, że ich lokalizacja znana była od 2016 roku.

"Rząd tłumaczy swą decyzję koniecznością zdetonowanie starej broni podczas manewrów NATO, ponieważ wysadzanie min musiało być autoryzowane przez strukturę Sojuszu odpowiedzialną za takie działania" - informuje PAP.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także