mojeIKP – tu znajdziesz informacje dotyczące leczenia Twojego dziecka
27.09.2021 12:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dostęp do e-recept, e-skierowań, e-rejestracji na szczepienie oraz Unijnego Certyfikatu COVID – wszystko jest teraz dostępne w telefonie dzięki aplikacji mobilnej mojeIKP. To wygodne i – co najważniejsze – bezpłatne rozwiązanie.
Jesień to czas infekcji. Szczególnie narażone na nie są małe dzieci, które dopiero rozpoczynają edukację w przedszkolu czy żłobku. Dla kilkulatków normą jest nawet osiem infekcji w ciągu roku!
W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego choroba dziecka to dla rodziców ogromny stres i niemały problem organizacyjny. Warto więc choć trochę ułatwić sobie życie i zapanować nad receptami, dawkowaniem leków i skierowaniami za pomocą aplikacji mojeIKP. Umożliwia ona dostęp do części funkcjonalności naszego Internetowego Konta Pacjenta. Teraz w aplikacji można znaleźć informacje nie tylko o nas samych, ale również o dzieciach czy bliskich, którzy nas do tego upoważnili.
mojeIKP – jak to działa?
Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja publiczna, dzięki której masz dostęp do wszystkich wystawionych e-recept i e-skierowań. Można tam też wyświetlić i pobrać Unijny Certyfikat COVID-19 oraz zarejestrować się na szczepienie.
Dzięki kodowi QR, podczas wykupywania recepty w aptece, nie trzeba już podawać farmaceucie numeru PESEL – zeskanowany kod zawiera wszystkie informacje niezbędne do wydania leku.
Co więcej – razem z e-receptą otrzymujemy informację o zaleceniach lekarza dotyczących dawkowania leku. To szczególnie istotne w przypadku wizyt online czy przez telefon. Po wizycie, wystarczy, że zalogujemy się do aplikacji i wybierzemy e-receptę, a na ekranie smartfona wyświetli się informacja o sposobie przyjmowania leku.
W tym samym miejscu możemy pobrać ulotkę, która była dołączona do przepisanego leku. Koniec więc też z ciągłym poszukiwaniem ulotek, które najczęściej wyrzucamy z pudełkiem. Tu wszystko jest pod ręką.
Jak zainstalować i korzystać?
Aplikację mojeIKP można pobrać bezpłatnie z Google Play lub App Store. Logujemy się do niej za pomocą swojego profilu zaufanego (jak go założyć, można przeczytać na tej stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany). Następnie nadajemy kod PIN, którym na co dzień będziemy się logować do aplikacji. Po zalogowaniu od razu mamy dostęp do swoich danych.
Jak sprawdzić informacje o dziecku?
Od września dzięki aplikacji mojeIKP można uzyskać wgląd nie tylko do własnych danych, ale także informacji dotyczących dziecka. Dla zapracowanych rodziców to świetne narzędzie ułatwiające życie.
W aplikacji należy wybrać menu – trzy kropki po prawej stronie na górze ekranu. W menu rozwijanym, gdzie domyślnie wyświetla się "Moje konto", po kliknięciu pojawią się nazwiska kont, do których jesteśmy upoważnieni, w tym konta dzieci.
Co istotne, do konta dziecka dostęp ma rodzic, który zgłosił je do ZUS-u. Jeśli więc nie widzisz tam danych dzieci, drugi rodzic powinien włączyć na swoim koncie odpowiednie upoważnienie.
W tym celu musi się zalogować na swoje Internetowe Konto Pacjenta i wejść w zakładkę "Uprawnienia", a potem "Konta Twoich Dzieci". Kolejny krok to kliknięcie w "Lista opiekunów" na kafelku z danymi dziecka.
W tym miejscu znajdziemy listę osób, które mają dostęp do konta dziecka. Można dodać tu dane drugiego rodzica – wpisujemy nazwisko i PESEL. Zatwierdzamy i gotowe.
Teraz drugi rodzic w swojej aplikacji mojeIKP również zobaczy konto dziecka i wszystkie informacje, jakie są tam dostępne.
IKP ma każdy z nas
Internetowe Konto Pacjenta to konto, którego nie trzeba zakładać czy uruchamiać. Ma je każdy dorosły Polak. Wystarczy się do niego zalogować. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego, poprzez konto internetowe w jednym z wybranych banków lub posługując się e-dowodem osobistym.
Szczegółowe informacje dotyczące Internetowego Konta Pacjenta są dostępne na stronie pacjent.gov.pl