Mocniejszy od Raspberry Pi 3, ale droższy o 5 dolarów: Hardkernel ODROID-C2
Rynek małych, tanich, programowalnych platform komputerowych został w znacznym stopniu zdominowany przez Raspberry, ale liczą się na nim również inni gracze. Lub też usiłują się liczyć.
07.03.2016 | aktual.: 07.03.2016 14:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tydzień temu pisaliśmy o oficjalnej premierze nowego Raspberry Pi 3, który zaprezentowany został jako znacznie mocniejszy w stosunku do poprzednich edycji tej platformy. Warto zatem wiedzieć, że na rynku są też dostępne mniej znane konstrukcje, takie na przykład jak Hardkernel ODROID-C2, kosztujący raptem 40 dolarów.
Ten równie nieduży komputer wyposażony jest szybszy procesor i dwa razy więcej pamięci RAM, a do tego gigabitowe złącze Ethernet i wiele interesujących funkcji. W szczegółach prezentuje się następująco:
- układ Amlogic S905, 4-rdzeniowy ARM Cortex-A53 2 GHz wspomagany grafiką Mali-450
- 2 GB RAM
- Gigabit Ethernet HDMI 2.0 (wsparcie 4K/60 Hz oraz H.265/H.264)
- złącza: 40-pinowe GPIO oraz 7-pinowe I2S
- 4 porty USB 2.0
- odbiornik IR
Platforma może być również wyposażona w pamięć eMMC 5.0 (od 18 do 59 dolarów dodatkowo, w zależności od pojemności 8-64 GB) lub/i slot kart Micro SD. Ale... nie oferuje Wi-Fi ani Bluetooth, w przeciwieństwie do nowego Raspberry.
To jednak problem do rozwiązania. Trudniej przeskoczyć będzie ogromną społeczność użytkowników, którzy sami przygotowują oprogramowanie i dodatkowe akcesoria do Raspberry, udostępniając je za darmo lub oferując łatwą możliwość zakupu.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Czy Windows 10 dogoni kiedykolwiek Windows 7?