Mobilny przewodnik po Łodzi oparty o fotokody

Mobilny przewodnik po Łodzi oparty o fotokody

Mobilny przewodnik po Łodzi oparty o fotokody
23.06.2009 10:20

Turyści odwiedzający Łódź, ale także łodzianie będą mogli wkrótce otrzymać na swój telefon komórkowy przewodnik po miejskich zabytkach. W najbliższych miesiącach ruszyć ma nowatorski projekt "Odkoduj Miasto" - zdaniem jego twórców - pierwszy w Europie System Informacji Turystycznej oparty o fotokody.

W ramach projektu kilkadziesiąt łódzkich zabytków będzie dokładnie opisanych i udostępnionych właścicielom komórek.

"Odkoduj Łódź" to rozbudowany System Informacji dla turystów i mieszkańców. Składają się na niego tabliczki, które w ciągu najbliższych miesięcy mają zostać umieszczone na łódzkich zabytkach. Każda z nich zawierać będzie podstawowe informacje oraz dwuwymiarowy kod kreskowy - fotokod, czyli biało-czarną mozaikę kwadratów, pod którą zakodowane są informacje. Aby do nich dotrzeć potrzebna jest specjalna aplikacja dekodująca.

"Każdemu turyście, ale także mieszkańcowi miasta wyposażonemu w telefon komórkowy możemy dostarczyć aplikację, która pozwala komórce zeskanować za pomocą aparatu fotograficznego ten fotokod. Później telefon połączy się z naszą platformą internetową, którzy zbudowaliśmy i w ten sposób będzie można otrzymać informacje o konkretnym zabytku" - powiedział PAP właściciel firmy MobileMS, która opracowała system, Michał Stefański.

Obraz

Mobilny przewodnik po Łodzi dostępny będzie na razie w trzech wersjach językowych - polskiej, niemieckiej i angielskiej. Zawierać będzie różnorodne informacje, ale także zdjęcia czy filmy o zabytkach.

"Wchodząc w menu możemy odsłuchać lektora opowiadającego w danym języku o tym zabytku, możemy przeczytać informację o danym miejscu, obejrzeć jego zdjęcia a nawet pobrać tapetą na telefon. Platforma rozpoznaje rodzaj telefonu i odpowiednio dostosowuje do niego treści. Te wszystkie informacje można zapisać w pamięci komórki i zabrać taką pamiątkę do domu" - zaznaczył Stefański.

Dotąd - w pierwszym etapie wdrożenia systemu - opracowano 5. zabytków. Pogrupowano je w szlaki turystyczne m.in. architektury przemysłowej czy wille i pałace, by ukierunkować turystów na tematyczne poznawanie Łodzi. W kolejnym etapie baza ma zostać rozbudowana o informacje o kolejnych 20 zabytkach.

System powstał dzięki środkom unijnym i wsparciu Urzędu Miasta Łodzi. Jego koszt to ok. 70. tysięcy złotych. Jak zapewniają jego twórcy korzystanie z fotokodów będzie bezpłatne. Jedyne koszty, jakie wiążą się z używaniem systemu to jednorazowa opłata za sms przy pobieraniu aplikacji dekodującej (koszt według taryfy operatora) oraz opłaty za połączenie z internetem podczas otwierania stron mobilnych. W centrum Łodzi można jednak korzystać z darmowej sieci wi-fi.

Stefański liczy, że system zacznie w pełni działać w ciągu najbliższych miesięcy. Jak zapewnił trwa produkcja tablic z fotokodami, a architekt i plastyk miasta wyrazili już zgody na ich powieszenie. Fotokody mają wcześniej pojawić się m.in. w materiałach promocyjnych i w ten sposób będzie można je wypróbować.

"Największym dla nas testem będzie jednak wykorzystywanie tego systemu przez turystów. Od tego czy nasz przewodnik będzie cieszył się powodzeniem uzależniony jest jego dalszy rozwój i rozbudowa platformy" - podkreślił twórca projektu.

System "Odkoduj Miasto" został nagrodzony w kategorii "innowacyjna usługa" w tegorocznym konkursie "Łódź Proponuje - Kreatywni i Innowacyjni" organizowanym od kilkunastu lat przez władze miasta.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)