Mobilny Internet w amazońskich wioskach

Mobilny Internet w amazońskich wioskach

Mobilny Internet w amazońskich wioskach
Źródło zdjęć: © Ericsson
17.12.2009 21:38, aktualizacja: 18.12.2009 09:39

Ponad 30 tys. mieszkańców 175 amazońskich wiosek uzyska dostęp do elektronicznych usług z zakresu ochrony zdrowia i edukacji dzięki mobilnym technologiom szerokopasmowym. Firmy Ericsson i Vivo wchodzą w skład grupy, która zapewni szerokopasmową komunikację mobilną w brazylijskim stanie Pará w Amazonii.

Licząca ponad 5 mln km2 powierzchni Amazonia stanowi obszar największego na świecie zróżnicowania biologicznego. Rośnie tam ponad połowa lasów deszczowych całego globu.

Nowy projekt, oprócz wielu innych rozwiązań, będzie obejmował mobilne narzędzie badawcze, które posłuży do monitorowania stanu środowiska naturalnego, diagnozowania pacjentów, komunikacji z lokalnymi społecznościami oraz prowadzenia badań nad wskaźnikiem jakości życia.

_ Chcemy wykazać, że skomunikowana Brazylia może więcej, i wierzymy, że nam się to uda. To nasze motto. Współpraca z takimi partnerami pomoże nam lepiej poznać potrzeby Brazylii i skuteczniej wspierać jej rozwój. Stworzymy sieci edukacyjne oparte na urządzeniach mobilnych, aby ułatwić lokalnym społecznościom dostęp do wiedzy i wymianę informacji _ - mówi Roberto Lima, prezes Vivo, największego brazylijskiego operatora telefonii komórkowej.

Z badań przeprowadzonych niedawno przez firmę Deloitte wynika, że w krajach rozwijających się wzrost wskaźnika penetracji telefonii komórkowej o 10% powoduje zwiększenie produktu krajowego brutto (PKB) o 1,2%.

W ramach projektu firma Vivo zapewni obsługę i utrzymanie infrastruktury. Vivo Institute przygotuje metodologię i praktyczne rozwiązania z zakresu edukacji przez sieć, które pomogą mieszkańcom Amazonii w wykorzystaniu oferowanych możliwości. Ericsson opracuje i wdroży niezbędne rozwiązania, usługi i aplikacje. Organizacja Projeto Saúde & Alegria zapewni wsparcie na poziomie lokalnym, szkoląc użytkowników oraz udzielając im porad i wskazówek dotyczących korzystania z aplikacji. W pierwszej fazie projekt obejmie 15 społeczności.

Do inicjatywy przystąpili też m.in. firma Sony Ericsson, władze samorządowe miasta Belterra, CPqD (brazylijski instytut badawczy wyspecjalizowany w sektorze telekomunikacyjnym i informatycznym) oraz szpital im. Alberta Einsteina.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)