Mniszek lekarski czy mlecz? Różni je jeden mały szczegół

Mniszek lekarski czy mlecz? Różni je jeden mały szczegół

Mniszek lekarski czy mlecz? Różni je jeden mały szczegół
Źródło zdjęć: © materiały własne
24.05.2020 14:59, aktualizacja: 24.05.2020 16:30

Mało kto wie, że mniszek lekarski i mlecz to nie jest ten sam kwiat. Rozróżnicie je bardzo łatwo po budowie obu roślin. Zwróćcie uwagę na łodygę.

Chyba każdy zna mniszka lekarskiego. Żółty kwiat z rodziny astrowatych co roku zasypuje trawniki i tereny zielone. Często w mowie pospolitej nazywany jest mleczem, choć formalnie to dwa różne gatunki.

Mniszek lekarski vs mlecz polny

Oba gatunki kwiatów są bardzo popularne zarówno w Polsce, jak i w Europie oraz Azji. Wypuszczają charakterystyczne, żółte kwiaty z licznymi, wąskimi płatkami. Z podstawy wyrastają długie liście ze specyficznie postrzępionymi krawędziami (dzięki nim mniszek zawdzięcza swoją drugą nazwę - lwi ząb). Ci, którzy wstają rano zauważyli pewnie, że o wschodzie słońca rośliny często mają zwinięte kwiaty i rozwijają je wraz z upływem dnia.

Mniszek lekarski i mlecz polny rosną najczęściej na terenach nizinnych, na łąkach, uprawach i w lasach. W rolnictwie i ogrodnictwie są uznawane za chwasty, chociaż mniszek lekarski jest wykorzystywany też jako roślina pastewna i lecznicza. Można także ją wykorzystać do produkcji miodu.

Jak rozróżnić oba gatunki? Diabeł tkwi w szczegółach

Mlecz polny rośnie inaczej niż mniszek. W przypadku tego gatunku kwiaty wyrastają z łodygi, a nie z podstawy. Jeśli widzisz, że kwiaty mają początek w wyższych partiach rośliny, to jest to właśnie mlecz. Poza tą różnicą budowa obydwu roślin jest taka sama.

Obraz
© Smakoterapia , Facebook

Rozbieżność uwidacznia się też po okresie kwitnienia. Rośliny zamieniają się w potocznie nazywane dmuchawce, które składają się z nasion wzbogaconych o pióropusze umożliwiające roznoszenie ich za pomocą nasion. Tutaj też rozróżnienie gatunków jest dosyć łatwe - w przypadku mleczy są one bardziej płaskie.

Obraz
© własne | Patryk Korzeniecki

Jeśli już o kwiatach mówimy - okazuje się, że są one prawdopodobnie starsze, niż się naukowcom wydawało. Pierwotnie sądzono, że powstały ok. 130 milionów lat temu. Badania Chińczyków mogą to obalić - wskazują, że mogły jednak się pojawić kilkadziesiąt milionów lat wcześniej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)