MNiSW: wybierz studia z głową i z nowym portalem

MNiSW: wybierz studia z głową i z nowym portalem
Źródło zdjęć: © Mariusz Niedzwiedzki - Fotolia.com

30.09.2014 11:37, aktual.: 30.09.2014 19:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przed tobą wybór kierunku studiów? Nie wiesz jakie przedmioty powinieneś zdawać na maturze aby dostać się na wymarzoną uczelnię? Zajrzyj na nowy portal Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Wybierz Studia". To jedyna taka w Polsce interaktywna baza prezentująca ofertę wszystkich działających szkół wyższych. Z nią wybór studiów będzie dużo łatwiejszy!

Do 7 lutego uczniowie ostatniej klasy liceów oraz techników muszą złożyć ostateczne deklaracje maturalne, w których określą przedmioty, które chcą zdawać na egzaminie dojrzałości. To ważna decyzja, bo od tego co wybiorą zależy to co będą później studiować. Jej podjęcie chce ułatwić Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uruchamiając 30 września portal wybierzstudia.nauka.gov.pl.

- Chcemy żeby decyzje młodych ludzi dotyczące wyboru studiów były jak najbardziej przemyślane - dlatego właśnie stworzyliśmy ten portal - mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska. - Oferta edukacyjna polskich uczelni jest bardzo bogata i różnorodna. To oczywiście bardzo dobrze, choć uczniom stojącym przed ważnym życiowym wyzwaniem jakim jest wybór studiów może być trudno odnaleźć się w gąszczu informacji. Portal "Wybierz Studia" ma ułatwić im podejmowanie mądrych decyzji - podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Nowy portal MNiSW jest adresowany przede wszystkim do licealistów. Pomoże im wybrać studia zgodne z ich zainteresowaniami, dostosować wybór przedmiotów maturalnych do wymagań uczelni, czy znaleźć studia w pobliżu miejsca zamieszkania. Dostępne będą również informacje, jakie kierunki zostały wyróżnione przez Polską Komisję Akredytacyjną, a które z powodu negatywnej oceny zawieszają nabór czy nawet zostaną zlikwidowane.

Kandydaci na studia będą mogli znaleźć na nim informacje m.in. o liczbie studiujących, o liczbie studentów wyjeżdżających za granicę w ramach programu Erasmus czy liczbie nauczycieli, którzy doszkalają się poza granicami Polski. Bez trudu wyszukają też informacje. Portal pozwala filtrować dane według sześciu kategorii: nazwy uczelni, lokalizacji, kierunku studiów, przedmiotów maturalnych oraz rodzaju uczelni (np. publiczna lub niepubliczna) i trybu studiów.

"Wybierz Studia" to portal stworzony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji. Na realizację projektu przeznaczono 40. tys. zł. Na portalu znajdują się tylko sprawdzone i rzetelne informacje pochodzące z czterech źródeł: stale aktualizowanych danych z oficjalnych baz o szkolnictwie wyższym POL-on, ocen kierunków studiów dokonywanych przez Polską Komisję Akredytacyjną, ocen działalności naukowej dokonywanych przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych oraz informacji przesłanych przez uczelnie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)