Misja Artemis I. Udany start lotu w kierunku Księżyca
Podejść do realizacji misji Artemis I było kilka. Ostatni testowy lot w kierunku Księżyca przed załogowym lotem na Srebrny Glob miał początkowo odbyć się pod koniec sierpnia, lecz plany zostały pokrzyżowane.
16.11.2022 07:55
Artemis I to pierwsza misja w ramach programu Artemis. Stanowi ona ostateczny test przed załogowym lotem na Księżyc, który NASA chce zrealizować do 2025 r. Będzie to pierwszy powrót człowieka na Srebrny Glob od 1972 r.
NASA od kilku miesięcy czeka na start misji Artemis I. Początkowo przypuszczano, że rakieta SLS, która ma wynieść w kosmos statek Orion, wystartuje 29 sierpnia 2022 r. Wówczas do startu nie doszło ze względu na wyciek jednego ze składników paliwa - ciekłego wodoru. Następnie okazało się, że uszkodzony jest też jeden z silników, co spowodowało odwołanie startu.
Kolejny start miał odbyć się 3 września, lecz i wtedy doszło do wycieku ciekłego wodoru. Finalnie termin startu przełożono na 14 listopada. Przedwczorajszy start odwołano ze względu na huragan Nicole, który pojawił się na Florydzie. W związku z tym start ustalono na 16 listopada 2022 r. w godzinach 7:04 - 9:04 czasu polskiego. Za rezerwowe terminy przyjęto 19 i 25 listopada.
Artemis I - udany start testu przed załogową misją na Księżyc
Misja Artemis I wystartowała w środę 16 listopada 2022 r. ok. godziny 7:48 czasu polskiego. Rakieta SLS wyniosła statek Orion wraz z głównym modułem rakietowym ICPS na orbitę, gdzie wykonany został manewr nazwany Trans-Lunar Injection. Jego celem było skierowanie statku na trasę w kierunku Księżyca. Pojazd ma okrążyć ziemskiego satelitę, a następnie wrócić na naszą planetę i wylądować w oceanie. NASA zakłada, że misja Artemis I potrwa 25 dni, 11 godzin i 36 minut.
Powrót człowieka na Księżyc
NASA zakłada, że jeśli misja Artemis I odbędzie się bez żadnych przeszkód, w 2024 r. podobną trasę pokona statek w ramach załogowej misji Artemis II. Będzie to ostateczna próba przed lądowaniem człowieka na Księżycu, które zaplanowano na 2025 r. Dzisiejszy start Artemis I jest zwieńczeniem kilkunastu lat pracy specjalistów z NASA.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski