Mio Spirit II – nowa wersja oprogramowania nawigacyjnego

Mio Spirit II – nowa wersja oprogramowania nawigacyjnego

Mio Spirit II – nowa wersja oprogramowania nawigacyjnego
26.05.2010 10:21, aktualizacja: 26.05.2010 11:21

Mio Technology informuje o opracowaniu nowej wersji oprogramowania nawigacyjnego – Mio Spirit II. Dzięki niemu użytkownicy urządzeń Mio uzyskają dostęp do nowych i rozszerzonych usług nawigacyjnych. Będzie ono dostępne w nowych modelach nawigacji samochodowych Mio, które na rynku pojawią się w czerwcu 2010 r.

Od niedawna użytkownicy nawigacji samochodowych mogą korzystać w Polsce ze znanego w wielu krajach systemu TMC (Traffic Message Chanel). Pozwala on na otrzymywanie w czasie rzeczywistym komunikatów o sytuacji na drogach. Informacje te są przesyłane drogą radiową z lokalnych nadajników bezpośrednio do nawigacji samochodowej. Dzięki odpowiedniej aplikacji, która prezentuje komunikaty można zaplanować ominięcie przeszkód.

Obraz
© (fot. Mio)

W nowym oprogramowaniu Spirit II znalazła się także inteligentna wyszukiwarka. Wystarczy wpisać jednym ciągiem znaków - tak jak w wyszukiwarce internetowej - dowolne słowo kluczowe lub ich kombinację, aby system pokazał szukane miejsce.

Znalezienie nowych i interesujących miejsc użytecznych (tzw. POI), np. parkingów w czasie podróży jest teraz łatwiejsze. Jest to możliwe dzięki na bieżąco uaktualnianej mapie. Pojawiają się na niej nowe POI na trasie, po której porusza się użytkownik. Prezentacja POI odbywa się w oknie nawigacji jak i w widoku listy POI, który można wywołać w każdym momencie.

Jeśli szukane przez użytkownika miejsce wykracza poza kategorie bazy POI (ponad 12. tysięcy użytecznych miejsc) może on skorzystać z funkcji Wyszukiwania lokalnego. Aplikacja korzysta z bazy danych Google zawierającej ponad milion rekordów. Wyszukiwanie odbywa się na podstawie słów kluczowych lub nazw własnych. Usługa jest dostępna na urządzeniach umożliwiających połączenia Bluetooth.

Kolejną funkcją jest Asystent pasa ruchu. Jej zadaniem jest zaproponowanie najbardziej odpowiedniego pasa ruchu tak by manewr skrętu na skrzyżowaniu lub zjazdu np. z autostrady odbył się bezpiecznie i w zgodzie z przepisami.

Jeżeli użytkownik znajdzie się w nieznanym sobie miejscu, w którym brak oznaczeń np. adresu, nazwy miejscowości, dzięki którym mógłby do niego wrócić, może skorzystać z funkcji Zapisz. Kliknięcie tego przycisku spowoduje zapisanie lokalizacji miejsca w pamięci urządzenia w zakładce „Moje miejsca”. W podobny sposób można zapisać całą trasę. Dodatkowo, użytkownik może nagrać notatkę głosową np. dotyczącą powodu zachowania wybranego miejsca w pamięci. W nowych modelach nawigacji Mio, przycisk ten znajduje się bezpośrednio w obudowie urządzenia.

Dzięki funkcji Obiekty 3. użytkownik nawigacji uzyska trójwymiarowy podgląd obiektów przy pokonywanej trasie. Baza fotoradarów zawarta w pamięci Spirit II pomaga w bezpiecznej jeździe. Nawigacja ostrzega dźwiękowo i wizualnie, gdy użytkownik zbliża się do miejsca, w którym może znajdować się fotoradar.

Usługa Fotonawigacja NavPix pozwala na wyznaczenie trasy do miejsc uwidocznionych na zdjęciach, których autorzy dodali tzw. geotagowanie (plik ze zdjęciem zawiera dodatkowo oznaczenie pozycji miejsca, z którego zostało wykonane zdjęcie). Zdjęcia takie można znaleźć w wielu miejscach w internecie, np. w serwsachGoogle i Flickr lub wykonać osobiście aparatem z funkcją zdjęć geotagowanych. Wybrane przez użytkownika zdjęcia można wgrać do urządzenia nawigacyjnego i wyznaczyć do nich trasę jednym kliknięciem. Zdjęcia będą widoczne jako ikonki na mapie.

Jest to zbiór przewodników po dużych i popularnych miastach europejskich. Zawiera wiele szczegółowych informacji (w tym zdjęcia, mapy oraz nr telefonów) o atrakcjach turystycznych, centrach handlowych i rozrywkowych, bazie gastronomicznej i hotelowej. Dodatkowo, użytkownicy mogą dokupić kolejne przewodniki w e-shopie Mio.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)