Ministerstwo szykuje bat na pobierających filmy z sieci

Ministerstwo szykuje bat na pobierających filmy z sieci
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

26.10.2011 10:45, aktual.: 26.10.2011 15:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego walczy z piratami po cichu, chcąc zobowiązać dostawców internetu do podawania danych użytkowników nielegalnie udostępniających pliki z muzyką, filmami i książkami

W "Dzienniku Gazecie Prawnej" napisano, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego walczy z piratami po cichu, chcąc zobowiązać dostawców internetu do podawania danych użytkowników nielegalnie udostępniających pliki z muzyką, filmami i książkami. Według dziennika takie zobowiązanie zawiera porozumienie o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawie ochrony własności intelektualnej, do którego resort namawia dostawców usług internetowych, dzierżawców łączy i organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Ministerstwo kultury zaprzecza, że w przygotowywanym porozumieniu o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawie ochrony własności intelektualnej znajdzie się zobowiązanie do przekazywania danych osobowych internautów.

_ - Żadne sformułowanie projektu porozumienia nie zakłada przekazywania danych osobowych użytkowników internetu organizacjom zbiorowego zarządzania - _ napisano w oświadczeniu przesłanym PAP przez centrum informacyjne resortu kultury. Stwierdzono w nim, że tekst projektu porozumienia nie zawiera "nawet sugestii do takiego działania". _ - Chodziło jedynie o zabezpieczenie niezbędnych do identyfikacji sprawcy informacji, przekazywanych następnie na wniosek uprawnionym organom ścigania (policji, prokuraturze) w przypadku ewentualnego wszczęcia dochodzenia - _ zauważa ministerstwo.

Zdaniem Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, porozumienie nie tylko może prowadzić do łamania prawa, lecz także jest niewykonalne, bowiem aby wprowadzić zapis w życie, operatorzy musieliby zmienić wszystkie umowy ze swoimi klientami - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podkreśla ministerstwo w oświadczeniu, idea stworzenia porozumienia wypłynęła od środowisk związanych z ochroną praw własności intelektualnej i zainteresowanych przedsiębiorców internetowych. Jednym z jej pomysłodawców - według resortu - była właśnie Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT); prace prowadzono od 200. roku.

_ - Uprawomocnieni pełnomocnicy PIIT oraz IAB Polska od samego początku uczestniczyli w dyskusji o wzajemnej współpracy i pomocy w zwalczaniu piractwa i fałszerstwa w środowisku cyfrowym, sugerując potrzebę stworzenia "dobrych praktyk" na wzór "porozumienia w sprawie sprzedaży przez internet towarów podrabianych", zawartego w tym roku w Brukseli pod patronatem Komisji Europejskiej - _ zwraca uwagę resort. Jak podkreśla, przedstawiciele obu izb na własne życzenie przyłączyli się do prac o wypracowaniu "dobrych praktyk" i uczestniczyli we wszystkich fazach projektu, zgłaszając swoje uwagi.

Według ministerstwa, projekt porozumienia zakładał całkowitą dobrowolność w zakresie przystępowania do niego kolejnych sygnatariuszy, a model dyskusji oparty był o partnerską współpracę zainteresowanych stron. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego było jedynie technicznym organizatorem posiedzeń grupy dyskutującej o porozumieniu, nie biorąc bezpośredniego udziału w dialogu o kształcie jego zapisów.

_ - Jeżeli intencją Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska była troska o ochronę praw autorskich i pokrewnych w środowisku cyfrowym, to odpowiednim forum do wyrażenia swojego stanowiska była platforma dyskusyjna zorganizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - _ podkreślono w oświadczeniu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (285)