Minister Boni jedzie do Dubaju bronić wolności internetu

Minister Boni jedzie do Dubaju bronić wolności internetu
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

10.12.2012 09:18, aktual.: 10.12.2012 12:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Minister Boni udaje się do Dubaju gdzie będzie przewodniczył polskiej delegacji
biorącej udział w WCIT

Minister Boni udaje się w poniedziałek do Dubaju gdzie będzie przewodniczył polskiej delegacji biorącej udział w WCIT - 12.

Rosja, Chiny i państwa arabskie oraz afrykańskie - niezależnie od prac w grupach roboczych nad zapisami ITR akceptowalnymi przez wszystkie państwa, gwarantującymi neutralność internetu i poszanowanie wolności obywatelskich - przygotowały dziś na poniedziałkowe obrady plenarne dokument proponujący diametralnie różne zapisy. Proponują wprowadzenie regulacji internetu poprzez umożliwienie poszczególnym państwom ingerowania w adresacje IP, informacje o przebiegu ruchu sieciowego, czy zarządzanie nazwami domen.

Polska uważa propozycję za sprzeczną z podstawową zasadą internetu, tj. jego wolności, i będzie się jej kategorycznie sprzeciwiać. Zapisy takie są nieakceptowane przez kraje Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone, Kanadę, także dlatego, iż są próbą upaństwowienia internetu.

Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w MAC, kierująca polską delegacją w Dubaju podkreśla: "Widać, że są różne wizje tego, jak powinien być zarządzany internet. Dla nas fundamentalne jest to, by był wolnym medium. Tak powstał internet, dlatego jest wyjątkowy".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)