Milionerzy. Syrakuzy i Amadeo Modigliani - zobacz, z jakimi pytaniami miała trudność uczestniczka

Milionerzy. Syrakuzy i Amadeo Modigliani - zobacz, z jakimi pytaniami miała trudność uczestniczka

Milionerzy. Syrakuzy i Amadeo Modigliani - zobacz, z jakimi pytaniami miała trudność uczestniczka
Źródło zdjęć: © YouTube.com
23.06.2020 07:44

Poniedziałkowy odcinek "Milionerów", jak zawsze przyniósł wiele emocji. Tym razem najtrudniejsze pytania dotyczyły miasta Syrakuzy oraz Amadeo Modiglianiego. Sprawdźcie, jak poradziła sobie uczestniczka.

Uczestniczka wczorajszego programu "Milionerzy" doskonale radziła sobie przez większość gry. Pierwsze trudności pojawiły się przy pytaniu wartym 40 tys. złotych. Brzmiało ono:
Syrakuzy - gdzie leży miejsce, z którego pochodził Archimedes?

  • na Sycylii
  • na Teneryfie
  • na Malcie
  • na Borneo

Po pewnych wątpliwościach uczestniczka zaznaczyła odpowiedź A, podejrzewając, że Syrakuzy muszą znajdować się w pobliżu Grecji. Odpowiedź ta okazała się trafna.

Syrakuzy - miejsce narodzin Archimedesa

Syrakuzy to miasto znajdujące się we wschodniej części Sycylii. Było ojczyzną wielkich greckich filozofów, w tym Epicharma i Archimedesa. Miasto odwiedzali także Platon czy Ajschylos. Archimedes mieszkał tam aż do śmierci, a dziś Syrakuzy znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Obejrzeć tam można wiele zabytków: teatry i amfiteatry starożytnych Greków czy najstarsze sycylijskie peripterosy poświęcone Apollinowi i Atenie.

Amadeo Modigliani malował portrety swojego marszanda, który był…

  • polskim poetą
  • francuskim kwiaciarzem
  • włoskim gondolierem
  • niemieckim kompozytorem.

Tak brzmiało drugie niełatwe pytanie, przed którym stanęła uczestniczka. Warte było 125 tys. złotych. Po chwili namysłu graczka skorzystała z koła ratunkowego, dzięki czemu zostały jej do wyboru tylko odpowiedzi A i C. Zaufała intuicji i zaznaczyła odpowiedź C, co okazało się błędem.

Kto był marszandem Amadea Modiglianiego?

Marszandem Amadea Modiglianiego był Leopold Zborowski - polski poeta żydowskiego pochodzenia. Opiekował się żydowskimi malarzami, którzy emigrowali do Francji. Zborowski zorganizował pierwsze wystawy Modiglianiego w Paryżu i Londynie, a po śmierci artysty przejął wszystkie pozostawione przez niego rzeźby i obrazy.

Poradziliście sobie z powyższymi pytaniami? Sprawdźcie swoje siły w mobilnej grze "Milionerzy" - dostępnej tutaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)