Milionerzy: pytanie o małżeństwo morganatyczne za 40 000 zł. Znalibyście odpowiedź?

Milionerzy: pytanie o małżeństwo morganatyczne za 40 000 zł. Znalibyście odpowiedź?

Milionerzy: pytanie o małżeństwo morganatyczne za 40 000 zł. Znalibyście odpowiedź?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Cezary Piwowarski/TVN
23.05.2019 07:46

W ostatnim odcinku "Milionerów" padło pytanie o małżeństwo morganatyczne warto 40 000 złotych. Uczestnik zaryzykował. A czy wam udałoby się prawidłowo odpowiedzieć na pytanie? Sprawdźcie swoją wiedzę.

W środowym odcinku teleturnieju "Milionerzy" padło pytanie za 40 000 zł o małżeństwo morganatyczne. Uczestnik był w posiadaniu wszystkim kół ratunkowych, jednak nie skorzystał z nich i po zastanowieniu się podał poprawną odpowiedź. Pytanie brzmiało:
Kto zawarł małżeństwo morganatyczne, czyli z lewej ręki?

  • Kazimierz Marcinkiewicz
  • Kazimierz III Wielki
  • Andrzej Łapicki
  • Robert Biedroń

Poprawną odpowiedzią jest odpowiedź B - Kazimierz III Wielki, który w 1356 roku zawarł małżeństwo morganatyczne z Krystyną Rokiczanką.

Co to jest małżeństwo morganatyczne?

Małżeństwo morganatyczne to związek zawarty przez członka rodu arystokratycznego lub dynastii panującej z osobą będącą niższego stanu. Po zawarciu związku nie uznaje się awansu społecznego, tak więc ani kobieta, ani dzieci z tego związku nie mają prawa do tytułu szlacheckiego.

Pochodzenie nazwy "morganatyczne" nie jest do końca jasne i etymolodzy widzą kilka ich źródeł. Łatwiej wyjaśnić pochodzenie określenia "z lewej ręki" lub "leworęczne". Podczas zaślubin małżonek podawał pannie młodej lewą dłoń zamiast tradycyjnie prawej, co miało podkreślić wyjątkowość zawartego związku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)