Milionerzy: pytanie o bindi warte 10 tys zł. Jak poradził sobie uczestnik?

Milionerzy: pytanie o bindi warte 10 tys zł. Jak poradził sobie uczestnik?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Cezary Piwowarski/TVN

27.06.2019 07:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Bindi to czerwona kropka na..." - to pytanie warte 10 tysięcy złotych usłyszał wczoraj uczestnik programu "Milionerzy". Pan Alan miał wątpliwości, ale ostatecznie postanowił zaryzykować i bez użycia koła ratunkowego podał odpowiedź. Co to jest bindi?

Pan Alan bez większych problemów poradził sobie z pierwszymi pytaniami odcinka i bez wykorzystywania kół ratunkowych udało mu się odpowiedzieć na cztery pierwsze pytania. Również przy pytaniu za 10 tysięcy złotych postanowił zaryzykować. Pytanie brzmiało:
Bindi to czerwona kropka:

  • na czole
  • na języku
  • na czubku nosa
  • w rogu telewizora

Po chwili zwątpienia uczestnik zaznaczył odpowiedź A i była to poprawna odpowiedź.

Bindi - znaczenie

Bindi to znak na czole noszony przez kobiety należące do wspólnoty hinduizmu. Symbolizuje ochronę roztaczaną nad kobietą przez jej męża lub ojca. Z punktu widzenia ajurwedy (tradycyjnej indyjskiej medycyny będącej prekursorem medycyny chińskiej) bardzo ważne jest miejsce umiejscowienia bindi. Między brwiami znajduje się bowiem najważniejsza czakra, a symbol ma chronić przed utratą energii z tego miejsca. Na południu Indii jednak jest noszony raczej w formie ozdoby także przez niezamężne kobiety.

Bindi to także punkt wokół której tworzy się mandala, reprezentująca wszechświat. Na północy kraju bindi jest oznaką zamążpójścia i noszony jest wyłącznie przez kobiety zamężne. Warto wspomnieć tutaj również o drugim, podobnym terminie - bindu. Bindu to punkt lub kropka, wokół której tworzy się mandala, reprezentująca wszechświat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)