Trwa ładowanie...
d27y8cg

Milion zł nagrody. Wystarczy wymyślić przydomową elektrownie wiatrową

Naprawdę każdy ma szansę na wygraną. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zaprasza nie tylko naukowców i specjalistów, ale też pasjonatów dłubiących w "przydomowych garażach".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elektrownia wiatrowa
Elektrownia wiatrowa (Fotolia, Fot: WP.PL)
d27y8cg

NCBR wystartowało z konkursem, w którym wygrać można milion złotych. Należy znaleźć sposób na "wytwarzanie i magazynowanie energii wiatrowej przez przydomowe elektrownie".

Sprzęt musi być kompaktowy i przystosowany do wykorzystania wiatru małych prędkości oraz turbulentnego, czyli cechującego się dużą zmiennością prędkości i kierunku. Organizatorzy zakładają, że wymyślona konstrukcja będzie używana przez zwykłych ludzi, a nie duże firmy.

Wielkie wyzwanie z pewnością stanie się impulsem do odkopywania talentów "ukrytych" m.in. na polskich uczelniach, w instytutach, czasem też w przydomowych garażach. Wierzę, że razem zdołamy je wszystkie pokazać światu z korzyścią dla polskiej gospodarki, środowiska i nas wszystkich – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

d27y8cg

Zobacz też: NASA chce oddać za darmo rakietę Saturn I. Jest jednak haczyk

Co ważne, na milionie się nie kończy. Zwycięzca będzie mógł zachować prawa do projektu, by swój wynalazek później skomercjalizować.

Czytaj też: Europa swoje, my swoje - Polska czarnym punktem. Wszystko przez węgiel

Szczegóły dotyczące udziału w konkursie poznamy w grudniu. Jesienią 2020 roku wyłoniony zostanie zwycięzca. Prezentacja najlepszych pomysłów obędzie się na żywo, z udziałem publiczności. To właśnie przed widzami uczestnicy pokażą, jak działają ich urządzenia.

d27y8cg

Podziel się opinią

Share

d27y8cg

d27y8cg
Więcej tematów