Mikroplastik znaleziony koło szczytu Mount Everest. Ludzkość zanieczyszcza całą Ziemię
Zanieczyszczenie mikroplastikami zostało odkryte w śniegu w pobliżu szczytu Mount Everest, najwyższej góry na świecie – informuje portal The Guardian. Odkrycie to jest efektem nowego badania opartego o ekspedycję National Geographic na ten szczyt.
Jednocześnie w 2018 roku odkryto takie zanieczyszczenia w najgłębszym punkcie na Ziemi Rowie Mariańskim. Ludzkość zanieczyściła więc Ziemię na całej wysokości.
Mikroplastiki mogą zawierać toksyczne dodatki i przenosić szkodliwe mikroorganizmy. Skutkują także obrażeniami zwierząt, które mylą je z pożywieniem.
Ograniczyć zużycie
Jak pisze Guardian, malutkie, mniejsze niż 5 mm plastikowe włókna zostały znalezione w odległości kilkuset metrów od szczytu wysokiego na 8850 metrów Mount Everest. Mikroplastiki wykryto we wszystkich próbkach śniegu pobranych z 11 miejsc na Everest, od wysokości 5300 metrów do 8440 metrów.
Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"
Zebrane przez badaczy próbki śniegu zawierały włókna poliestrowe, akrylowe, nylonowe i polipropylenowe. Materiały te są wykorzystywane do produkcji odzieży outdoorowej powszechnie używanej przez alpinistów, a także do produkcji namiotów i lin.
Według Imogena Nappera z Uniwersytetu w Plymouth, naukowca przewodzącego badaniu, kluczowymi działaniami w celu zredukowania tego zanieczyszczenia jest po prostu zmniejszenie wykorzystywania plastików, ponowne ich używanie oraz recykling, a w przypadku ubrań wykorzystywanie lepszych i naturalniejszych materiałów, takich jak bawełna.