Mija nas kometa tak jasna, że zobaczysz ją nawet przez lornetkę

Mija nas kometa tak jasna, że zobaczysz ją nawet przez lornetkę02.01.2017 11:18
Mija nas kometa tak jasna, że zobaczysz ją nawet przez lornetkę
Źródło zdjęć: © Fotolia | pitris

W tym tygodniu naszą planetę mijać będzie kometa. Nie byle jaka kometa - trzeba dodać - ale tak jasna, że zobaczymy ją bez użycia teleskopu. Warto patrzeć w niebo aż do połowy stycznia.

Kometa C/2016 U1 NEOWISE będzie mijać Ziemię w odległości ok. 140 milionów kilometrów. I będzie widoczna gołym okiem, choć do obserwacji lepiej uzbroić się w lornetkę. Najjaśniejsza będzie w pierwszym tygodniu stycznia, a najbliżej Słońca znajdzie się w połowie miesiąca.

Kometa powinna być na tle nieba bardzo jasnym obiektem. Powinna być, ale komety są dość nieprzewidywalne - to obiekty złożone z lodu, pyłu i skał, a w miarę jak zbliżają się do Słońca, gwałtownie się ocieplają i pojawia się tzw. warkocz komety.

Jak obserwować jasną kometę?

Przede wszystkim należy skierować wzrok na południe. C/2016 U1 NEOWISE będzie mijać gwiazdozbiór Wężownika, Węża i Strzelca. Oznacza to, że należy patrzeć na południe, najlepiej tuż przed wschodem Słońca.

288918992201394234
Źródło zdjęć: © Sky Guide | Sky Guide

Jak podaje Science Alert, naukowcy nie mają wiele informacji o C/2016 U1 NEOWISE, ale jest bardzo prawdopodobne, że ta kometa po raz pierwszy pojawiła się w naszym Układzie Słonecznym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)