Microsoft usuwa ze swojego sklepu popularną przeglądarkę. Powód zaskakuje

Microsoft usuwa ze swojego sklepu popularną przeglądarkę. Powód zaskakuje

Microsoft usuwa ze swojego sklepu popularną przeglądarkę. Powód zaskakuje
Źródło zdjęć: © Zrzut ekranu | Grzegorz Burtan
Grzegorz Burtan
20.12.2017 09:25

To się nazywa walka na samym szczycie. Chrome, czyli przeglądarka Google, trafiła do oficjalnego sklepu internetowego Microsoft. Tylko po to, by kilka godzin później zostać z niego usunięta.

Cała sprawa przypomina złośliwy żart ze strony firmy z Mountain View. Każdy w końcu zna powiedzenie, że przeglądarki Microsoft (Edgy czy Explorer) służą tylko po to, by ściągnąć inny program do surfowania po sieci.

Google opublikował zatem Chrome w Windows Store. Nie była to jednak aplikacja tylko link, który odsyłał do strony, gdzie można było pobrać przeglądarkę. Nie rozbawiło to jednak pracowników firmy, którą założył Bill Gates i aplikacja zniknęła tak szybko jak się pojawiła.

Czy Chrome w ogóle powróci do sklepu Microsoft? Trudno powiedzieć. Oficjalnym powodem usunięcia przeglądarki jest jej
niekompatybilność z polityką Microsoft Store. A konkretnie z wymaganiami, jakie stawia Microsoft 10 S. Aplikacje w sklepie muszą być oparte protokoły HTML oraz JavaScript dostarczane przez Windows 10. Chrome natomiast korzysta z autorskiego silnika Blink. To oznacza, że Google musiałby przebudować przeglądarkę, by dostosować ją do wymagań Microsoft Store.

Dlaczego zatem stworzono aplikację, która tylko odsyła użytkowników do strony z linkiem do pobrania Chrome? Zdaniem Verge, Google chce w ten sposób walczyć z fałszywymi aplikacjami, które są nielegalnymi kopiami Chrome. Czy zanosi się na to, że do sklepu trafi w końcu oficjalna aplikacja dostosowana pod wymagania Microsoft? Większość komputerów nie korzysta z Windows 10 S, więc jest mało prawdopodobne, bo wymagałoby przebudowania całej aplikacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)