Microsoft skazany w Chinach za naruszenia prawa autorskiego

Microsoft skazany w Chinach za naruszenia prawa autorskiego

Microsoft skazany w Chinach za naruszenia prawa autorskiego
Źródło zdjęć: © Microsoft
18.11.2009 15:58, aktualizacja: 19.11.2009 10:27

Pekiński sąd zdecydował, że koncernowi Microsoft nie wolno od tej pory produkować i sprzedawać w Chinach niektórych wersji systemu operacyjnego Windows.

Według angielskojęzycznej gazety "China Daily" sąd doszedł do wniosku, że w chińskich wersjach systemów Windows 98, 2000, Server 2003 i XP software'owy potentat w niedopuszczalny sposób posłużył się zestawami chińskich znaków opracowanych przez firmę Zhongyi Electronics. Ta z kolei oświadczyła, że wprawdzie w 199. roku Microsoft zakupił licencję na czcionki i system wprowadzania znaków, ale była ona ważna wyłącznie dla Windows 95; umowa licencyjna nie wspominała o kolejnych wydaniach Okien.

Obraz

Firma Zhongyi Electronics pozwała Microsoft w kwietniu 2007 roku; proces rozpoczął się w styczniu 2008 roku. Microsoft zwrócił się w tej sprawie do chińskiego urzędu patentowego, aby zweryfikować patent na metodę wprowadzania dla 40 000 znaków, ale jego wniosek nie przyniósł oczekiwanego skutku i w wyniku tego sprawa trafiła na wokandę sądową. Także i tutaj Microsoft poniósł klęskę – donosi "China Daily". Zdaniem mediów Microsoft zamierza odwoływać się od wydanego właśnie zakazu sprzedaży wybranych produktów. Firma uważa, że w świetle nawiązanej wcześniej umowy licencyjnej jej postępowanie było zgodne z prawem. Zakaz sprzedaży będzie zawieszony do czasu wydania orzeczenia przez sąd apelacyjny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (282)