Microsoft Office Web Apps - pokaz możliwości

Microsoft Office Web Apps - pokaz możliwości
Źródło zdjęć: © IDG.pl

18.09.2009 13:00, aktual.: 18.09.2009 14:18

Pakiet sieciowych aplikacji biurowych Microsoftu wreszcie został udostępniony w wersji Technical Preview. Funkcjonalność zestawu jest na razie ograniczona.

Początkowo Microsoft planował udostępnienie Office Web Apps Technical Preview w sierpniu br., jednak tego terminu nie dotrzymał. Najwyraźniej pakiet wymagał dalszych poprawek.

Lista programów wchodzących w skład Office Web Apps docelowo będzie identyczna z listą pakietu Office dla Użytkowników Domowych - otrzymamy do dyspozycji działające "w chmurze" odpowiedniki Worda, Excela, PowerPointa i OneNote. W wersji Technical Preview nie ma jednak programu OneNote, a Word charakteryzuje się ograniczoną funkcjonalnością (można tylko przeglądać pliki).

Interfejs programów sieciowych przypomina wygląd aplikacji instalowanych, wliczając w to słynną Wstążkę. Jednym z kluczowych elementów sieciowego Office'a jest usługa Windows Live SkyDrive - bezpłatny sieciowy magazyn na pliki. To właśnie tam umieszczane są dokumenty stworzone w aplikacjach Office, dlatego też dostęp do nich możliwy jest z każdego komputera z dostępem do Internetu.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Do korzystania z Office Web Apps nie trzeba posiadać pakietu zainstalowanego w systemie. Jeśli jednak mamy "normalny" Office, możemy pliki przechowywane w chmurze SkyDrive otwierać w lokalnie zainstalowanych programach wchodzących w jego skład. Dysponując Officem 201. będziemy też mogli zapisywać pliki tworzone lokalnie na dysku sieciowym.
Web Apps działają w takich przeglądarkach jak Internet Explorer, Firefox i Safari. Są to programy których wsparcie oficjalnie potwierdził Microsoft. Nie oznacza to, że użytkownicy Opery czy Chrome'a nie będą mogli używać sieciowego Office'a - Microsoft nie gwarantuje na razie, że pakiet będzie działał prawidłowo w tych przeglądarkach.

Pracę z aplikacjami rozpoczynamy od logowania do usługi SkyDrive - przyda się nasz Windows Live ID. Na tym etapie trudno znaleźć podobieństwa ze zwykłym Excelem, jednak gdy wybierzemy opcję _ Microsoft Excel workbook _ i klikniemy _ Create _, otworzy się dobrze znany widok dokumentu arkusza kalkulacyjnego. Sieciowa wersja Excela, tak jak desktopowy odpowiednik, wyposażona jest w funkcję formuł; umożliwia też kilku osobom jednocześnie współtworzenie tego samego dokumentu (opcja niedostępna w Wordzie i PowerPoincie).

Podobnie ma się rzecz z aplikacją do prezentacji - po wybraniu pozycji _ Microsoft PowerPoint presentation _ z menu rozwijanego _ New _, wydaniu polecenia _ Create _ i nazwaniu dokumentu wyświetla się znajomy interfejs.Trzeba jednak dodać, że podobieństwa ograniczają się do dolnej części okna - lewego panelu zawierającego miniatury slajdów wchodzących w skład prezentacji oraz prawego panelu z aktualnie edytowanym slajdem. Wstążka webowego PowerPointa jest już nieco zmieniona, przede wszystkim brak w niej wielu funkcji. Program online - przynajmniej w obecnej formie - oferuje też mniej rodzajów czcionek, nie pozwala na stosowanie przejść między slajdami i animacji. Nie można też osadzać tabel, elementów multimedialnych i symboli, jak też stosować szablonów. Umieszczanie zdjęć i edycja tekstu przebiegają jednak bez problemów.

Office Web Apps w wersji finalnej ma pojawić się w pierwszej połowie 2010 r.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)