Microsoft ma ogromny dług

Microsoft ma ogromny dług

Microsoft ma ogromny dług
Źródło zdjęć: © yukop / flickr.com / CC
05.03.2013 12:00

Gdy Microsoft w 2002 roku kupował duńską firmę Navision za 10,8 miliarda dolarów, nie zapłacił od tej transakcji podatku.

Niedługo po zakupie duńskiej firmy, Microsoft zarejestrował ową firmę w Irlandii, w celu zmniejszenia wydatków podatkowych. Następnie oddał prawo własności swoim firmom-figurantom zarejestrowanym na Bermudach i Wyspach Dziewiczych, które są podatkowymi rajami.

Problem w tym, że nie zapłacił podatku od transakcji, która odbyła się w granicach duńskiego rynku. Jak twierdzi lokalna agencja informacyjna, DR Forsiden, duński rząd zgłosi się do Microsoftu po zaległy podatek (i odsetki) w łącznej wysokości około 1 miliarda dolarów.

Wszystkie formalności dotyczące transakcji były załatwiane przez amerykańską centralę Microsoftu, podczas gdy duński oddział firmy z Redmond praktycznie był wyłączony z negocjacji. Tymczasem według duńskiej agencji, Microsoft przy przenoszeniu firmy z Danii do Irlandii zwyczajnie zaniżył wartość firmy, by zapłacić o wiele niższe podatki.

Tymczasem Navision w rękach Microsoftu przekształciło się w Microsoft Business Solutions (a następnie pod zmienioną nazwą Microsoft Dynamics NAV) i stało się jedną z najbardziej dochodowych gałęzi produktowych firmy z Redmond.

Microsoft Dynamics NAV zatrudnia w Danii 60. osób, generując roczny dochód w wysokości 10 miliardów. To blisko 7,5 procent całego dochodu firmy z Redmond.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "E ink czy LCD - który jest lepszy?"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)