Microsoft: Jesteście lekkomyślni

Microsoft: Jesteście lekkomyślni
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

06.02.2013 10:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Globalny wskaźnik Microsoft Computing Safety Index pokazuje, że użytkownicy powinni zadbać o swoje dane przechowywane na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych.

W zbyt małym stopniu zabezpieczamy się przed zagrożeniami płynącymi z sieci Podczas międzynarodowego wydarzenia Safer Internet Day (Dzień Bezpiecznego Internetu), firma Microsoft zaprezentowała wyniki II edycji badania wskaźnika bezpieczeństwa korzystania z internetu, czyli Microsoft Computing Safety Index (MCSI). Pokazują one, że mimo iż ponad połowa (5. proc.) respondentów jest świadoma zagrożeń płynących z sieci, tylko 29 proc. ankietowanych podejmuje proaktywne działania, by chronić swoje dane osobowe. Tegoroczna edycja badania MSCI objęła również bezpieczeństwo danych na urządzeniach mobilnych, z których wynika, że o ile aktualizację oprogramowania na swoich komputerach domowych regularnie wykonuje blisko połowa respondentów (42 proc.), to w przypadku urządzeń mobilnych jest to zaledwie 28 proc. badanych.

Badanie MCSI objęło 1. 000 użytkowników komputerów PC, smartfonów i tabletów z 20 krajów świata. Respondenci zostali zapytani o stosunek do bezpieczeństwa w internecie, a ich odpowiedzi osadzone były na skali od 0 do 100. Globalny średni wynik dla komputerów PC wyniósł 34, a dla urządzeń mobilnych 40. Skrócona wersja badania dostępna jest pod linkiem Microsoft Computing Safety Index Survey, gdzie można zbadać również swoje nawyki, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w internecie.

Jakie jeszcze informacje ujawniły wyniki badania?

- Kradzież hasła lub informacji z konta była wymieniana jako zagrożenie przez 47 proc. respondentów. Wśród nich 33 proc. zadeklarowało, że korzysta z bezpiecznych stron, a 28 proc. unika korzystania z otwartej sieci Wi-Fi na urządzeniach mobilnych.
- 48 proc. badanych obawia się wirusów komputerowych, z czego 44 proc. ma włączone zapory sieciowe, a ponad 53 proc. instaluje oprogramowanie antywirusowe na swoich komputerach PC.
- Mimo, że 4. proc. respondentów obawia się kradzieży tożsamości, zaledwie 34 proc. ma PIN do urządzeń mobilnych, a 38 proc. deklaruje edukację w zakresie zwiększania bezpieczeństwa informacji przechowywanych na urządzeniach.

Microsoft oferuje narzędzia, które pomagają w zachowaniu bezpieczeństwa w internecie. Można je znaleźć pod adresem http://www.Microsoft.com/security. Wśród nich znajduje się wiele praktycznych wskazówek, jakie może zastosować każdy użytkownik sieci.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Kronika CHIP-a: retusz fotografii kiedyś a dziś"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)