Meta jako organizacja "ekstermistyczna". Tego żąda Prokuratura Generalna Rosji

Meta jako organizacja "ekstermistyczna". Tego żąda Prokuratura Generalna Rosji

Meta jako organizacja "ekstermistyczna". Tego żąda Prokuratura Generalna Rosji
Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad Siwik
11.03.2022 14:12, aktualizacja: 11.03.2022 15:23

Podczas gdy kolejne media społecznościowe same ograniczają działanie w Rosji, tamtejsza Prokuratura Generalna zwróciła się do państwowych organów regulujących media o przytemperowanie dostępu do Instagrama na terenie kraju. Co więcej, żąda od sądu uznania spółki Meta za organizację "ekstremistyczną".

Wojna w Ukrainie toczy się obecnie na wielu frontach. Jednym z nich – obok ziemi, powietrza i wód – jest cyberprzestrzeń. Media społecznościowe stały się polem walki dla obrońców prawdy, a także rosyjskich trolli, którzy rozsiewają kremlowską propagandę.

Putinowi z pewnością nie jest na rękę, że świadomi wydarzeń w Ukrainie użytkownicy Twittera, Facebooka i Instagrama, dzielą się w serwisach obrazami wojny.

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się prawdziwych informacji, które mają szansę dotrzeć do zmanipulowanych Rosjan, Roskomnadzor zdecydował pod koniec zeszłego tygodnia o zablokowaniu Facebookna na terenie kraju. Tego samego dnia państwowy urząd ds. kontroli mediów i internetu wyłączył dostęp do Twittera. Serwis znalazł jednak obejście zakazu.

Swoją drogą warto przypomnieć, że Roskomnadzor został niedawno zhakowany przez kolektyw Anononymous. W wyniku ataku wykradziono 817 GB danych.

Meta jako organizacja "ekstermistyczna"

Rosyjski rząd nie zamierza jednak ustępować. Tym razem Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej zwróciła się do państwowych organów regulacyjnych ds. mediów o ograniczenie dostępu do Instagrama na terenie kraju – donosi The Moscow Times. Co ciekawe, Instagram niedawno sam ograniczył działanie niektórych rosyjskich kont, co również nie sprzyja użytkownikom szerzącym kremlowską propagandę.

Ponadto prokuratorzy zwrócili się także do sądu o uznanie Meta, spółki matki Facebooka, za organizację "ekstremistyczną". Takie posunięcie spowodowałoby wprowadzenie w Rosji stałego zakazu korzystania z portalu społecznościowego i powiązanych z nim usług, takich jak Facebook, WhatsApp i Instagram.

Warto dodać, że Facebook mocno zmienił zasady gry. Serwis podjął kolejną odważną decyzję w związku z trwającą inwazją Rosji na terenie Ukrainy. W części krajów, w tym Polsce, zdecydowano się tymczasowo zmienić regulamin, aby dopuścić nawet te skrajnie krytyczne wypowiedzi w stosunku do strony rosyjskiej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie