"Memrystor" - epokowy wynalazek HP zmieni pamięci RAM?

"Memrystor" - epokowy wynalazek HP zmieni pamięci RAM?

"Memrystor" - epokowy wynalazek HP zmieni pamięci RAM?
Źródło zdjęć: © IDG
01.05.2008 09:30, aktualizacja: 02.05.2008 16:32

Naukowcy z firm Hewlett-Packard i Quantum Systems zaprezentowali w czasopiśmie Nature nowy elementarny układ elektroniczny o nazwie "memrystor". Ma on w przyszłości posłużyć do konstruowania pamięci - ponoć nadaje się do tego znacznie lepiej niż układy tradycyjne.

Wydajność i pobór mocy nowoczesnych kości pamięci martwi elektroników od wielu lat. A jednak współczesne układy RAM to raczej kolejne etapy rozwoju tego samego starego wynalazku niż rewolucje ( patrz też: "IBM ma następcę HDD i pamięci Flash"

Obraz
© Memrystor pod mikroskopem (fot. IDG)

"Memrystor" ( ang. memory resistor, "memristor" ) ma to zmienić, bowiem stanowi alternatywne podejście do układów pamięci. Składa się z dwóch warstw dwutlenku tytanu podłączonych do przewodzących ścieżek. Kiedy do jednej z nich zostanie przyłożone napięcie, zmienia się opór innych.

Lepszy niż Flash

Dzięki swym własnościom fizycznym, "memrystor" potrafi przechowywać dane bez konieczności podtrzymywania ich z użyciem prądu elektrycznego ( jak to ma miejsce w klasycznym RAM-ie ). A zatem komputer z układami pamięci wykorzystującymi "memrystory" nie musi być uruchamiany od zera ani restartowany; po jednorazowym wczytaniu systemu operacyjnego kości będą mogły przechowywać swą zawartość na zawsze, tj. aż do nadpisania kolejnymi informacjami.

Co ciekawe, "memrystor" ma być czwartym elementarnym układem elektronicznym - obok rezystora, kondensatora i cewki indukcyjnej. Jego cech nie da się odtworzyć za pomocą trzech pozostałych elementów, a teoretycznie przewidziano, że istnieje już 37 lat temu!

Warto zajrzeć: "Researchers Prove Existence of New Basic Element for Electronic Circuits -- 'Memristor' - http://www.physorg.com/news128786808.html" ( w języku angielskim )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)