Medale olimpijskie słabej jakości? Sportowcy narzekają

Medale olimpijskie słabej jakości? Sportowcy narzekają

Medale olimpijskie słabej jakości? Sportowcy narzekają
Źródło zdjęć: © GETTY | Jamie Squire
27.08.2021 09:40

Igrzyska Olimpijskie w Tokio już dawno za nami. Teraz jednak na jaw wychodzi nietypowa kwestia. Dwoje chińskich sportowców narzeka na jakość wykonania złotych medali. Mają się one rzekomo rozwarstwiać.

Złoty medal olimpijski to dla wielu sportowców spełnienie marzeń. Nie raz dało się słyszeć, że oddaliby wszystkie swoje trofea w zamian za złoty krążek zdobyty podczas Igrzysk Olimpijskich. W Tokio swoje złote medale zdobyli między innymi pływak Wang Shum i gimnastyczka Zhu Xueying.

O wypowiedzi Chinki na temat jakości jej złotego medalu poinformował Global Times. Sportsmenka myślała początkowo, że jej medal jest brudny

- Myślałam, że to tylko brud, więc spróbowałam wyczyścić go palcem, ale nic się nie zmieniło. Wtedy za to złapałam, a ślad stał się większy.

Wang Shun potwierdził, że spotkała go podobna sytuacja. Stwierdził później, że lepiej będzie nie ruszać więcej tej dziwnej skazy na medalu i zostawił ją w spokoju.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ustosunkował się do tej sprawy. Zdaniem MKOl medale nie są wadliwe. To, co zaobserwowali chińscy sportowcy, to jedynie obdzierająca się powłoka ochronna, po usunięciu której nic się nie zmieni. Krążki nie stracą na jakości.

Medale wykorzystane na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich nie zawierały zbyt wiele złota, bo jedynie 6 gramów. Reszta ważącego ponad pół kilograma medalu to srebro i odpady elektroniczne, które wykorzystano do produkcji tokijskich medali.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)