Meble z palet mogą być trujące? W sieci pojawiły się takie plotki

Meble z palet mogą być trujące? W sieci pojawiły się takie plotki

Meble z palet mogą być trujące? W sieci pojawiły się takie plotki
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Arkadiusz Stando
06.04.2018 12:13

Na portalu Facebook pojawił się post, którego autor sugeruje aby uważać na meble z palet. Twierdzi, że są trujące, bo zawierają fosforowodór. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej teorii i sprawdziliśmy, jak naprawdę jest.

Pozbijane kawałki drewna w solidne palety sprawdzają się idealnie jako meble. Zarówno ogrodowe jak i meble do salonu czy sypialni. Wyglądają świetnie. Jednak mało kto wie, jakim procesom podlegają po wypuszczeniu ich z produkcji. Jeden z użytkownikow Facebooka postanowił podzielić się ze światem swoją opinią na temat palet i robionych z nich mebli. Wpis zobaczycie poniżej.

Europaleta, z których najczęściej składane są meble z palet, musi otrzymać odpowiednie certyfikaty, aby można było z niej korzystać. Wśród wymaganych, bardzo ważna jest fumigacja. Palety są poddawane temu procesowi, w celu zwalczenia szkodników oraz bakterii z drewna, mogących zagrozić innym ekosystemom, w których się znajdą.

Do fumigacji gazowej, którą stosuje się na Europaletach, używany jest fosforowodór pod postacią fosforiaku. Jest on równie śmiertelny dla ludzi, co cyjanowodór, stosowany do produkcji cyklonu B. Fosforowodór jest również bezbarwny i bezwonny, przez co nawet go nie zauważymy. Ale jest też bardzo lotny i przy kontakcie z wilgocią rozkłada się.

Już pod postem, jeden z użytkowników wyjasnił, jak naprawdę jest z paletami i fosforowodorem.
"przecież fumigacja foforiakiem nie zostawia go w drewnie. Fusforiak jest bardzo lotny i rozkłada się bardzo szybko w kontakcie z wilgocią. Najprawdopodobniej już po godzienie od wyjęcia palet z komory fosforiakowej nie będzie w drewnie nawet śladów fosforiaku, a po paru latach użytkowania palet to już na 100%. Jak już czymś - to będą śmierdzieć tym co ew. wchłonęły w trakcie ich użytkowania,"

To oznacza, że jest fumigacja jest całkowicie bezpieczna, i nie pozostaje w paletach na dłużej. Natomiast firmy zajmujące się nią, muszą posiadać odpowiednie certyfikaty nadawane przez Instytut Technologii Drewna. Jest to dokument oparty o międzynarodowe standardy ISPM 15.

Tak oznaczane są palety, które przeszły proces fumigacji.

Obraz
© materiały własne
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)