mBank ostrzega Polaków przed oszustwem. Nigdy nie opłacaj tej faktury

mBank ostrzega Polaków przed oszustwem. Nigdy nie opłacaj tej faktury

mBank ostrzega Polaków przed oszustwem. Nigdy nie opłacaj tej faktury
Źródło zdjęć: © PAP
Arkadiusz Stando
13.08.2019 07:46

Pojawiła się kolejna groźna próba oszustwa. Jak informuje mBank, przestępcy podszywają się pod Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej (UPRP) i wysyłają fałszywe faktury. Domagają się natychmiastowej wpłaty.

Na stronie mBanku pojawił się komunikat prasowy zatytułowany "Uwaga na fałszywą korespondencją z Urzędu Patentowego RP!". Jak czytamy w informacji: " Oszuści podszywają się pod istniejącą instytucję, wykorzystując dawny wzorzec pism UPRP dla zwiększenia wiarygodności."

"Treść wiadomości wzywa do wpłaty środków na podstawiony, fałszywy numer rachunku. W ten sposób, dochodzi do wyłudzenia środków, z tytułu rzekomego wpisu do rejestru i uzyskaniu prawa ochronnego na znak towarowy" - brzmi dalej treść komunikatu.

mBank: oszuści chcą wyłudzić pieniądze

Tym razem to dosyć nietypowe oszustwo. Ostatnimi czasy oszuści przyzwyczaili nas do rozsyłania fałszywych faktur, które w rzeczywistości instalowały złośliwe oprogramowanie. Tym razem przedstawiają rzeczywisty dokument i liczą, że przelejemy im pieniądze.

Przelałeś pieniądze na konto fałszywego UPRP? Co zrobić? mBank pomoże

Jeśli w jakiś sposób doszło do uiszczenia wpłaty na rzecz przestępców, sprawę należy natychmiast zgłosić. mBank informuje, aby kontaktować się z bankiem, podając numer rachunku, na który przelaliście pieniądze, oraz opisać całe zdarzenie.

Jak skontaktować się z mBankiem? Najlepiej poprzez infolinię Contact Center pod numerem 0 801 273 273/ 22 6 273 273, lub zgłoszenie do Opiekuna lub Oddziału Korporacyjnego, wiadomość autoryzowaną w systemie CompanyNet. Próbę oszustwa można zgłosić także na policję.

Jak rozpoznać fałszywą fakturę?

Przede wszystkim można porównać numer konta bankowego. W tym przypadku na stronie UPRP możecie sprawdzić, jaki powinien być. Ale to samo działa w przypadku każdej instytucji, warto korzystać z wyszukiwarki Google. Poniżej zobaczycie też przykład fałszywej korespondencji.

Obraz
© Materiały prasowe | mBank
Obraz
© Materiały prasowe | mBank
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)