Materiały z lotu Ariane 6. Scanway pokazał pierwsze zdjęcia i film
Firma Scanway razem z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz ArianeGroup zaprezentowała pierwsze materiały z inauguracyjnego lotu rakiety Ariane 6. Zdjęcia i filmy, zarejestrowane przez zestaw dwóch kamer, potwierdzają skuteczność systemu wizyjnego opracowanego przez Scanway, który został przetestowany w warunkach kosmicznych. Dzięki temu kolejny produkt tej firmy otrzymał tzw. flight heritage, czyli potwierdzenie, że działa poprawnie w przestrzeni kosmicznej.
System kamer Scanway, znany jako SCS (Scanway Camera System), jest elementem projektu YPSat (Young Professional Satellite), który uczestniczył w pierwszym locie Ariane 6. System ten wykorzystuje technologie wcześniej przetestowane przez Scanway podczas misji kosmicznej STAR VIBE, przeprowadzonej przez polską firmę w ubiegłym roku.
Lot Ariane 6 widziany kamerami Scanway
Dzięki udziałowi wrocławskiej firmy w tym projekcie Polska miała swój istotny wkład w inauguracyjnym locie największej europejskiej rakiety Ariane 6. Start rakiety miał miejsce 9 lipca o godzinie 21:00 czasu polskiego, z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Misja ta została uznana za sukces. Uważa się, że pozwoli Europie odzyskać niezależność w zakresie wynoszenia ciężkich ładunków na orbitę.
"Sukces jakim okazał się lot Ariane 6 oraz jego spektakularny przebieg, włącznie z przelotem widocznym na niebie gołym okiem z Polski, to ogromna radość dla całego zespołu Scanway i powód do dumy, że jako Polska mieliśmy udział w tak prestiżowym wydarzeniu jak pierwszy, inauguracyjny lot największej europejskiej rakiety nośnej" - powiedział Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Projekt YPSat (Young Professionals Satellite) to europejska inicjatywa mająca na celu dokumentowanie kluczowych etapów inauguracyjnego lotu rakiety Ariane 6. W jego ramach Scanway dostarczył dwukamerowy zestaw optyczny, który monitorował proces separacji głównej owiewki rakiety w pierwszej fazie lotu, a następnie rejestrował przebieg separacji poszczególnych ładunków użytecznych zamieszczonych na rakiecie.
"Pierwsze zaprezentowane przez nas publicznie materiały to zdjęcia zarejestrowane kamerami Scanway dysponującymi rozdzielczością rzędu 12,3 Mpix, a nagranie wideo po skompresowaniu zostało z sukcesem przesłane na Ziemię. Poza walorem estetycznym, który w naszej opinii jest spektakularny, to kolejny pokaz umiejętności zespołu Scanway w obszarze, w którym się specjalizujemy, czyli kamer, teleskopów i szeroko technologii obserwacyjnej z kosmosu. Nie osiadamy jednak na laurach, bo za moment znów lecimy w kosmos, tym razem w projekcie EagleEye, czyli największym polskim satelicie w historii rozwoju krajowego sektora kosmicznego" - zaznaczył Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway S.A.
Nagranie z lotu można obejrzeć na oficjalnej stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej.
.