Materiały z lotu Ariane 6. Scanway pokazał pierwsze zdjęcia i film
Firma Scanway razem z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz ArianeGroup zaprezentowała pierwsze materiały z inauguracyjnego lotu rakiety Ariane 6. Zdjęcia i filmy, zarejestrowane przez zestaw dwóch kamer, potwierdzają skuteczność systemu wizyjnego opracowanego przez Scanway, który został przetestowany w warunkach kosmicznych. Dzięki temu kolejny produkt tej firmy otrzymał tzw. flight heritage, czyli potwierdzenie, że działa poprawnie w przestrzeni kosmicznej.
System kamer Scanway, znany jako SCS (Scanway Camera System), jest elementem projektu YPSat (Young Professional Satellite), który uczestniczył w pierwszym locie Ariane 6. System ten wykorzystuje technologie wcześniej przetestowane przez Scanway podczas misji kosmicznej STAR VIBE, przeprowadzonej przez polską firmę w ubiegłym roku.
Lot Ariane 6 widziany kamerami Scanway
Dzięki udziałowi wrocławskiej firmy w tym projekcie Polska miała swój istotny wkład w inauguracyjnym locie największej europejskiej rakiety Ariane 6. Start rakiety miał miejsce 9 lipca o godzinie 21:00 czasu polskiego, z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Misja ta została uznana za sukces. Uważa się, że pozwoli Europie odzyskać niezależność w zakresie wynoszenia ciężkich ładunków na orbitę.
"Sukces jakim okazał się lot Ariane 6 oraz jego spektakularny przebieg, włącznie z przelotem widocznym na niebie gołym okiem z Polski, to ogromna radość dla całego zespołu Scanway i powód do dumy, że jako Polska mieliśmy udział w tak prestiżowym wydarzeniu jak pierwszy, inauguracyjny lot największej europejskiej rakiety nośnej" - powiedział Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Obserwacja z powietrza. Kamuflaż INVISI-TEC IR
Projekt YPSat (Young Professionals Satellite) to europejska inicjatywa mająca na celu dokumentowanie kluczowych etapów inauguracyjnego lotu rakiety Ariane 6. W jego ramach Scanway dostarczył dwukamerowy zestaw optyczny, który monitorował proces separacji głównej owiewki rakiety w pierwszej fazie lotu, a następnie rejestrował przebieg separacji poszczególnych ładunków użytecznych zamieszczonych na rakiecie.
"Pierwsze zaprezentowane przez nas publicznie materiały to zdjęcia zarejestrowane kamerami Scanway dysponującymi rozdzielczością rzędu 12,3 Mpix, a nagranie wideo po skompresowaniu zostało z sukcesem przesłane na Ziemię. Poza walorem estetycznym, który w naszej opinii jest spektakularny, to kolejny pokaz umiejętności zespołu Scanway w obszarze, w którym się specjalizujemy, czyli kamer, teleskopów i szeroko technologii obserwacyjnej z kosmosu. Nie osiadamy jednak na laurach, bo za moment znów lecimy w kosmos, tym razem w projekcie EagleEye, czyli największym polskim satelicie w historii rozwoju krajowego sektora kosmicznego" - zaznaczył Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway S.A.
Nagranie z lotu można obejrzeć na oficjalnej stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej.
.