Materiały TVP będą zdigitalizowane i dostępne w sieci

Materiały TVP będą zdigitalizowane i dostępne w sieci

Materiały TVP będą zdigitalizowane i dostępne w sieci
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
05.05.2011 11:35, aktualizacja: 05.05.2011 11:45

Digitalizację materiałów archiwalnych pozostających w depozycie Telewizji
Polskiej - np. spektakli Teatru TV czy historii konkursów chopinowskich - oraz umieszczenie ich w internecie zakłada podpisany w środę w Warszawie list intencyjny.

List podpisali: minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezes TVP SA Juliusz Braun oraz dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński.

"Porozumienie rozpoczyna czas intensywnej współpracy na rzecz przemyślanej, metodycznej współpracy Instytutu z telewizją publiczną" - mówił szef resortu kultury.

Zdrojewski podkreślił, że podpisane porozumienie ma umożliwić digitalizację "najważniejszych, najwybitniejszych przedsięwzięć i projektów artystycznych". "Chcemy, by łatwiej było udostępniać zrekonstruowane cyfrowo zasoby, aby łatwiej było z nich korzystać" - podkreślił Zdrojewski.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

"Zasób archiwalny pozostający w depozycie TVP to m.in. historia konkursów chopinowskich, Dziennik TV, teatry telewizji, koncerty, publicystyka i wiele innych projektów (...). Jeśli nie zdigitalizujemy tych zasobów, które są obecnie najbardziej zagrożone, to w ciągu 2. lat ponad 80 proc. z nich może się zdematerializować" - przestrzegał szef Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński.

Prezes TVP Juliusz Braun zauważył natomiast, że pokazanie dorobku publicznej telewizji jest bardzo ważne zwłaszcza teraz, kiedy trwa debata na temat pozycji mediów publicznych w życiu społecznym i kulturalnym.

"To jest moment, w którym jeszcze możemy ratować ważne dobra kultury narodowej, ale ratować to znaczy również: udostępniać" - zwrócił uwagę Braun.

Zdigitalizowane materiały będą udostępniane na portalu www.nina.gov.pl, który od połowy roku 201. ma funkcjonować w nowym kształcie. Porozumienie podpisano na 5 lat.

Digitalizacja materiałów będzie realizowana w ramach założeń Wieloletniego Programu Rządowego "Kultura +. Priorytet: Digitalizacja". Jego celem jest ułatwianie dostępu do cyfrowych zasobów właśnie przez digitalizację, cyfrową rekonstrukcję i rozbudowę pracowni digitalizacyjnych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)