"Maszyny zyskają świadomość w ciągu najbliższych 9 lat"

"Maszyny zyskają świadomość w ciągu najbliższych 9 lat"15.07.2016 14:24
"Maszyny zyskają świadomość w ciągu najbliższych 9 lat"
Źródło zdjęć: © giznet.pl

Do 2025 roku - futurolog Ian Person zakłada, że to właśnie do tego roku maszyny zyskają świadomość. I że powinniśmy się tego obawiać.

Ian Pearson przekazał tę niepokojącą myśl na łamach Tech Insidera. Dlaczego powinniśmy wziąć pod uwagę przewidywania osoby, która zawodowo przewiduje przyszłość? Zajmujący się tematyką technologiczną serwis Tech Insiderer przypomina, że przewidywania Pearsona sprawdzają się w 85%. W 1991 roku, jeszcze przed czasami e-maila, Pearson przewidział, że w przyszłości nastąpi rozwój komunikatorów tekstowych. A w połowie lat '90 przewidział pojawienie się inteligentnych soczewek kontaktowych (takich, nad jakimi pracuje między innymi Google.

W marcukomputer wygrał z człowiekiem w starą chińska grę Go. Komputer sam prowadzi samochód, pisze wiersze, komponuje muzykę, leczy ludzi z depresji. I faktycznie, im bardziej jego sposób działania będzie przypominać działania ludzkiego mózgu, tym bliżej możemy być chwili, w której maszyna zyska świadomość.

Sam Pearson stwierdza, że może to wówczas oznaczać początek końca.

Do tej pory, według najbardziej ostrożnych założeń, komputery miałyby zyskać świadomość w 204. roku. Ale im więcej czasu mijało od tej zapowiedzi, tym częściej zakładano, że wydarzy się to dużo wcześniej.

Przewidywania Pearsona wyznaczają jedną z najwcześniejszych dat. 2025 jest już przecież za 9 lat!

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)