Masz telefon z Androidem 7.1 lub starszym? Niedługo większość stron przestanie ci działać

Masz telefon z Androidem 7.1 lub starszym? Niedługo większość stron przestanie ci działać
Źródło zdjęć: © Pixabay | pixabay
Arkadiusz Stando

08.11.2020 19:17, aktual.: 02.03.2022 07:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Złe wieści dla właścicieli smartfonów z systemem Android 7.1 lub starszym. Jak podaje Android Police, w przyszłym roku wygaśnie certyfikat niezbędny do wczytywania witryn z protokołem HTTPS. Wiele stron internetowych nie będzie można już wyświetlić.

Aktualnie blisko 1/3 wszystkich domen internetowych na świecie korzysta z usług certyfikacji instytucji Let's Encrypt. Wkrótce wygaśnie jeden z certyfikatów, podpisany krzyżowo z firmą IdenTrust. "DST Root X" od lat znajdował się we wszystkich systemach Windows, MacOS, Android i w większości innych programowalnych platformach.

1 września wygasa partnerstwo Let's Encrypt i IdenTrust i jak podaje instytucja, nie ma zamiaru podpisywać kolejnej umowy. Jak podaje Android Police, oznacza to, że wszystkie przeglądarki i systemy operacyjne nie posiadające certyfikacji od Let's Encrypt, nie będą mogły już działać z witrynami czy usługami które z niej korzystają.

"Niektóre programy, które nie były aktualizowane od 2016 roku (mniej więcej wtedy, gdy nasz root został zaakceptowany przez wiele programów głównych) nadal nie ufają naszemu certyfikatowi głównemu, ISRG Root X1. Przede wszystkim dotyczy to wersji Androida wcześniejszych niż 7.1.1. Oznacza to, że te starsze wersje Androida nie będą już ufać certyfikatom wystawionym przez Let's Encrypt" - czytamy w przywoływanym oświadczeniu.

Co to oznacza i jak rozwiązać problem w urządzeniu z Android 7.1 lub starszym?

W praktyce oznacza to, że użytkownicy smartfonów z wersją systemu Android starszą niż 7.1.1 nie będą w stanie korzystać z blisko 1/3 stron internetowych. A to dotyczy aż 27,8 proc. wszystkich urządzeń wykorzystywanych obecnie na całym świecie (dane z AppBrain). Jest jednak rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz kupować nowego telefonu.

Jedynym obejściem tego problemu dla starszych urządzeń z systemem Android jest przeglądarka Firefox. Możecie ją znaleźć w naszym katalogu oprogramowania dobreprogramy.pl. Mozilla Firefox korzysta z własnego magazynu certyfikatów, przez co problem jej nie dotyczy. Niestety, nadal część aplikacji, z których korzystacie poza przeglądarką, może przestać działać.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)