Masz taki telewizor? Eksperci ostrzegają: mogą cię podglądać i podsłuchiwać
Najnowsze telewizory Smart TV są dosłownie nafaszerowane najbardziej zaawansowanymi nowinkami technologicznymi. To niesie nie tylko większy komfort ich użytkowników, ale także zagrożenia. Im więcej funkcji, tym więcej potencjalnych furtek dla cyberprzestępców.
05.12.2019 | aktual.: 05.12.2019 13:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ostrzeżenia dotyczące telewizorów typu Smart TV pojawiły się na stronie samego FBI. Jak zaznaczają eksperci, największy problem stanowią urządzenia stosujące funkcje przesyłania strumieniowego czy rozpoznawanie twarzy. Dają ogromne pole do popisu cyberprzestępcom.
FBI: uważajcie co pobieracie na telewizorach i na co pozwalacie aplikacjom
Jak podaje BBC, FBI twierdzi, że nie musi wcale chodzić o włamanie. Problemem mogą być także twórcy aplikacji, które pobierzecie na swój telewizor. Mogą oni bez problemu uzyskać dostęp do waszej kamery, czy informacji o lokalizacji. Wystarczy, że na chwilę stracicie czujność i im na to pozwolicie.
Aplikacje w Sklepie Play nadal są dziurawe i niemalże non stop słyszymy o kolejnych niebezpiecznych programach. Są to różne zagrożenia, chociaż przeważnie chodzi tylko o to, aby wyświetlić nam masę reklam, których nie da się zamknąć. Ale bywają gorsze - takie, które zbierają nasze dane i dostępy, czy hasła.
Eksperci z FBI ostrzegają także o opcji podsłuchiwania. Część telewizorów posiada wbudowane mikrofony, lub piloty rozpoznające w celu wprowadzania głosowego. Wedle FBI, formy zabezpieczeń stosowane w telewizorach są znikome i złamanie ich nie stanowi problemu dla hakerów.
Zobacz też: Tylko 1 na 5 aplikacji ze Sklepu Play nie szyfruje ruchu sieciowego. Google świętuje sukces
Zagrożenia w Smart TV - co robić, aby dbać o bezpieczeństwo?
Tak naprawdę czym mniej robimy na telewizorze, tym lepiej. Mam na myśli pobieranie dodatkowych aplikacji. Lepiej nie pobierać ich więcej, niż potrzebujemy. W wersji Sklepu Play na Android TV ciężko jest znaleźć konkretne informacje na temat producentów oprogramowania, więc weryfikacja aplikacji jest bardzo trudna.
Jeśli boicie się podsłuchiwania, najlepiej nie zezwalajcie urządzeniu na korzystanie z mikrofonu. O ile nie korzystaliście jeszcze z wyszukiwania z pomocą wprowadzania głosowego, telewizor nie powinien mieć do niego dostępu. Jeśli to robiliście, najprostszym sposobem pozbycia się uprawnień będzie przywracanie ustawień fabrycznych.
To nie pierwszy raz, kiedy mowa o podobnego rodzaju zagrożeniach. Całkiem niedawno pisaliśmy o raporcie naukowców z Northeastern University, w którym udowadniają, ile danych wysyłają telewizory typu Smart TV. Były wśród nich informacje ściśle prywatne, takie jak lokalizacja czy adres IP.