Masz smartfona lub tablet? Musisz to wiedzieć!

Masz smartfona lub tablet? Musisz to wiedzieć!
Źródło zdjęć: © miniyo73 / flickr / cc

10.10.2013 11:23, aktual.: 15.10.2013 07:53

Polacy zabezpieczają swoje komputery stacjonarne, ale brakuje im świadomości, że trzeba chronić też smartfony i tablety - powiedział podczas wtorkowej prezentacji raportu o cyberprzestępczości Maciej Iwanicki, ekspert firmy Symantec ds. bezpieczeństwa internetowego.

"Raport Norton 2013. przygotowany przez firmę Symantec, zajmującą się tworzeniem oprogramowania antywirusowego, został przeprowadzony w dniach od 4 lipca do 1 sierpnia 2013 r., w formie ankiety internetowej w Polsce. Wyniki badania zostały opracowane na podstawie 500 ankiet wypełnionych przez osoby w wieku 18-64 lat.

Jak wynika z raportu polscy użytkownicy nie chronią właściwie swoich urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. "Choć konsumenci zabezpieczają swoje komputery, brakuje im świadomości, że chronić należy również smartfony i tablety. To tak, jak gdyby korzystać z systemu alarmowego w domu, ale nie zamykać samochodu i zostawiać w nim szeroko otwarte okna”. - powiedział Maciej Iwanicki, ekspert firmy Symantec ds. bezpieczeństwa internetowego.

Badania pokazują, że tylko 2. proc. dorosłych użytkowników smartfonów używa podstawowego darmowego i bezpłatnego programu antywirusowego. W wypadku użytkowników tabletów - darmowe i bezpłatne oprogramowanie ma 50 proc. z nich. Z kolei 59 proc. użytkowników urządzeń mobilnych (smartfony i tablety) nie jest świadomych, że istnieje oprogramowanie zabezpieczające tego typu urządzenia. Z badań wynika, że w ciągu 12 miesięcy 36 proc. użytkowników smartfonów padło ofiarą cyberprzestępców.

Z raportu wynika także, że 5. proc. dorosłych osób łączyło się za pośrednictwem swoich urządzeń takich jak smartfony, tablety lub laptopy przez publiczne lub niezabezpieczone sieci Wi-Fi. Z kolei 34 proc. internautów logowało się przez takie sieci do serwisów społecznościowych. 28 proc. internautów przyznało w ankietach, że dokonało zakupów w internecie łącząc się przez publiczne lub niezabezpieczone sieci Wi-Fi, a 27 proc. internautów logowało się przez publiczne lub niezabezpieczone sieci Wi-Fi do konta bankowego.

Eksperci przestrzegają, że korzystanie z niezabezpieczonych sieci WiFi może być przyczyną zainfekowania smartfona lub innego urządzenia złośliwym oprogramowaniem, utratą danych zapisanych na urządzeniu, a nawet stratami finansowymi.

Źródło: PAP, SW, WP.PL

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)