Masz konto w tym banku? Uważaj na nowy atak

Masz konto w tym banku? Uważaj na nowy atak

Masz konto w tym banku? Uważaj na nowy atak
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
28.09.2012 14:53, aktualizacja: 28.09.2012 15:10

Klienci mBanku stali się ofiarami ataku przestępców, którzy próbują wyłudzić niewielkie sumy pieniędzy.

Jeśli po zalogowaniu w serwisie transakcyjnym mBanku, widzisz komunikat, informujący o rzekomej pomyłce, w skutek której na twoje konto trafiło nadmiarowe 2 zł, możesz być pewien, że w twoim komputerze jest wirus. Przestępcy napisali sprytnego szkodnika, który przedstawia nam spreparowany komunikat, rzekomo pochodzący od „Departamentu Bezpieczeństwa Informacji Banku, Działu zwalczania on-line oszustwa”. W wiadomości jesteśmy informowani, że na nasze konto omyłkowo trafiła niewielka kwota pieniędzy i proszeni jesteśmy o jej zwrot. Aby tego dokonać, wystarczy podać hasło jednorazowe w przygotowanym formularzu, który wyświetlany jest tuż pod fałszywą wiadomością.

288759029801695379

Wszystko to oczywiście tylko próba wyłudzenia od nas pieniędzy. W rzeczywistości żadnego omyłkowego przelewu nie dostaliśmy, a przelewana kwota trafia na konta przestępców. Warto zwrócić uwagę, że o nieprawdziwości komunikatu świadczy choćby język jakim jest napisany - pełen błędów gramatycznych i stylistycznych, nietypowe wymagania w postaci wymogu zgłoszenia się do banku z paszportem czy zwyczajnie forma komunikacji - bank nigdy nie kontaktuje się z nami w tego typu sprawach poprzez e-mail lub komunikaty w systemie.

Powodem wyświetlania fałszywego komunikatu jest wirus w komputerze użytkownika. Wykonanie pełnego skanowania programem antywirusowym powinno rozwiązać problem. Na przyszłość należy jednak pamiętać o posiadaniu aktualnego oprogramowania zabezpieczającego komputer i aktualizacjach systemu i zainstalowanych w nim aplikacji - zwłaszcza produktów Adobe oraz środowiska Java.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (142)