Masz internet lub telefon od tego operatora? Wyciekły dane 400 tys. klientów!

Masz internet lub telefon od tego operatora? Wyciekły dane 400 tys. klientów!
Źródło zdjęć: © WP.PL

07.11.2013 09:54, aktual.: 08.11.2013 15:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyciekły dane ponad 400 tys. abonentów polskiej firmy telekomunikacyjnej Hyperion – poinformował serwis Zaufana Trzecia Strona. Ujawniono dane klientów operatora, takie jak imiona, nazwiska, numery PESEL czy hasła.

Nazwa pliku, który został wykradziony z systemu operatora wskazuje, że jego źródłem jest platforma eBOA, dająca dostęp abonentom do ich faktur i wpłat, uruchomionych na kontach usług, listy zrealizowanych połączeniach telefonicznych oraz danych osobowych. Plik z bazą danych ma rozmiar 19. MB i zawiera kompleksowe dane 400 tys. abonentów. Oprócz imion i nazwisk, adresów, numerów telefonów, numerów NIP i PESEL oraz numerów rachunków bankowych używanych do rozliczeń z operatorem, udostępnione zostały również hasła do platformy eBOA, salda rozliczeń i inne dane wykorzystywane przez system operatora. Choć większość haseł to wygenerowany automatycznie ciąg znaków, na liście znalazły się także hasła zaproponowane przez samych abonentów. W tej sytuacji, jeśli używamy jednego hasła do logowania się do wielu serwisów, radzimy jak najszybciej je zmienić.

Hyperion S.A. świadczy usługi telekomunikacyjne, takie jak dostęp do internetu, telefonię stacjonarną oraz telewizję kablową. Z oferty operatora mogą skorzystać mieszkańczy kilku największych miast w Polsce, m.in. Bydgoszczy, Częstochowiy, Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Opola, Torunia czy Wrocławia. Warto też wspomnieć, iż niedawno firma połączyła się z innym operatorem - MNI Telecom S.A.

Obecnie dostęp do systemu operatora został zablokowany. Na stronie logowania widnieje tajemniczy komunikat: „w związku z aktualizacją i przetwarzaniem danych w systemie Platforma eBOA jest tymczasowo niedostępna. Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy w późniejszym terminie”.

Wyciek danych z systemu nie został jeszcze potwierdzony przez samego operatora. Zwróciliśmy się do firmy Hyperion z prośbą o komentarz do zaistniałej sytuacji, jednak na oficjalne stanowisko operatora wciąż czekamy.

Abonentom sieci Hyperion radzimy zachować czujność, gdyż na podstawie skradzionych danych przestępcy mogą próbować wyłudzać produkty i usługi. Radzimy też jak najszybciej zmienić hasła dostępu do innych serwisów, są one identyczne, jak to do platformy eBOA.

Aktualizacja 2013.11.08 15:39

Oświadczenie operatora:
_ Zarząd Hyperion S.A. podjął kroki formalno-prawne, aby sprawę wyjaśnić. Spółka jest w stałym kontakcie z właściwymi instytucjami, m.in. Policją i GIODO. _

Źródło: Zaufana Trzecia Strona, SW, WP.PL

sw/jg/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (394)
Zobacz także