Mastercard: W ciągu 5 lat selfie zastąpią hasła

Mastercard: W ciągu 5 lat selfie zastąpią hasła
Źródło zdjęć: © PD

06.10.2015 09:27, aktual.: 06.10.2015 11:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W kategorii rozwiązań potwierdzających tożsamość użytkowników wciąż królują hasła i loginy. Ale MasterCard twierdzi, że tak być nie musi, a przyszłość identyfikacji należy do selfie.

Amerykański gigant systemów płatniczych chwali się opracowaniem nowej usługi o nazwie MasterCard Identity Check. Ma być ona odpowiedzią na zapotrzebowanie użytkowników, którzy według badań często rezygnują ze sfinalizowania transakcji internetowych ponieważ nie pamiętają loginu lub hasła. Rozwiązaniem ma być rozpoznawanie użytkownika wyłącznie na podstawie selfie i autoryzowanie płatności w ten sposób.

Niestety MasterCard nie pochwalił się szczegółami tego, na jakiej podstawie identyfikowane będą punkty charakterystyczne dla każdej twarzy. Nie wiadomo też, w jaki sposób firma zamierza rozwiać obawy związane z prywatnością użytkowników. I, co chyba najważniejsze, nie wiemy, na ile tak naprawdę ten system jest bezpieczny - czy nie da się go łatwo obejść dysponując chociażby zdjęciem uprawnionej osoby. Wszystkie te wątpliwości nie przeszkadzają przedstawicielom MasterCard twierdzić, że „w ciągu trzech do pięciu lat hasła zostaną wyparte”, a ich rozwiązanie ma się do tego przyczynić.

- Chcemy identyfikować ludzi na podstawie tego, kim są, a nie tego, co pamiętają - powiedział przedstawiciel MasterCard, Ajay Bhalla, w rozmowie z CNN Money.

Wiemy za to, że Identity Check stanie się częścią smartfonowej aplikacji Mastercard. Jej użytkownicy będą mieli możliwość autoryzowania transakcji właśnie za pomocą selfie, albo - alternatywnie - odciskiem palca, jeżeli telefon dysponuje odpowiednim czytnikiem. To drugie rozwiązanie wydaje się zresztą znacznie sensowniejsze i bezpieczniejsze.

Co ciekawe, najnowsze wypowiedzi przedstawicieli MasterCard przeczą temu, o czym firma mówiła w lipcu. Wtedy, zapowiadając Indentity Check, informowano, że nowy system nie ma zastąpić aktualnie używanych zabezpieczeń, a stać się ich dodatkową warstwą. Użytkownik nie miałby więc robić sobie zdjęcia _ zamiast _ podawania hasła, a _ poza tym _. Miało się to przysłużyć zwiększeniu bezpieczeństwa transakcji i zmniejszeniu liczby oszust.

To więc jeszcze jedno pytanie, które na razie pozostaje bez odpowiedzi - czy dla operatora transakcji ważniejsze będzie bezpieczeństwo czy wygoda użytkowników. O tym będziemy się musieli jeszcze przekonać. MasterCard Identity Check ma zostać udostępnione amerykańskim klientom korporacyjnym już w przyszłym roku. Światowa premiera rozwiązania ma odbyć się w roku 2017.

Polecamy na stronach Giznet.pl: NASA: Na Marsie jest woda w stanie ciekłym

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)
Zobacz także