Maseczki ochronne domowej roboty. Naukowcy wskazują, które chronią najlepiej

Maseczki ochronne to jeden z głównych elementów, który pomaga w codziennej walce z pandemią koronawirusa. Naukowcy przeprowadzili badania, które wskazują, jak powinny być wykonane, aby skutecznie uchroniły nas przed zarażeniem.

Maseczki ochronne domowej roboty. Naukowcy wskazują, które chronią najlepiej
Źródło zdjęć: © YouTube

31.07.2020 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Maseczki ochronne noszone w sklepach, autobusach oraz wszelkich innych miejscach, gdzie możemy mieć kontakt z większą ilością ludzi, zwiększają szansę na to, że unikniemy zarażenia koronawirusem. Możemy kupić je dziś praktycznie wszędzie, a mimo to, niezwykle popularnym jest wykonywanie ich w domowych warunkach. Najnowsze badanie opublikowane przez pismo "Thorax" podpowiada, które z samodzielne szytych maseczek będą najskuteczniejsze w walce z COVID-19.

Australijscy naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney porównali efektywność jednorazowych i dwuwarstwowych maseczek z bawełny oraz trójwarstwowej maseczki chirurgicznej w ograniczaniu emisji kropelek z ust i nosa.

Maseczka posiadająca jedną warstwę została wykonana z fragmentu bawełny wyciętego z podkoszulka, natomiast dwuwarstwowa - z bawełny (175 gramów na metr kwadratowy, zgodnie z zaleceniami Centers for Disease Control and Prevention).

Wyniki badań

W eksperymencie wzięła udział zdrowa osoba, która nie cierpiała na infekcje oddechowe. Ochotnik symulował kaszel, a kichanie wywoływał podrażniając błonę śluzową nosa chusteczką higieniczną. Naukowcy posłużyli się szybką kamerą oraz systemem oświetlenia LED, aby sfilmować emisję kropelek i aerozoli w przypadku każdego typu maseczki.

Zdecydowanie najskuteczniejsza okazała się trójwarstwowa maseczka chirurgiczna. Badania wykazały także, że dwuwarstwowa bawełniana maseczka, lepiej niż jednowarstwowa radziła sobie z ograniczaniem rozprzestrzeniania się kropelek w trakcie mowy, kichania i kaszlu.

Naukowcy zwracają jednak uwagę na fakt, iż nawet jednowarstwowa maseczka redukowała wydalanie kropelek podczas mowy. Potwierdza to fachowe opinie, iż jakiekolwiek zakrycie ust i nosa jest zdecydowanie lepszą ochroną przed wirusem SARS-CoV-2 niż jego brak.

W związku z wynikami badań, eksperci radzą wszystkim tym, którzy zajmują się szyciem maseczek materiałowych, aby były one wykonane co najmniej z dwóch warstw.

wiadomościkoronawirusmaseczki ochronne
Komentarze (109)