Marynarka Wojenna USA znowu to zrobiła. Przemyt broni udaremniony

Marynarka Wojenna USA znowu to zrobiła. Przemyt broni udaremniony

Broń przejęta w Zatoce Omańskiej
Broń przejęta w Zatoce Omańskiej
Źródło zdjęć: © US Navy
Karolina Modzelewska
02.02.2023 15:57

Początek 2023 r. wydaje się dość intensywny dla jednostek patrolujących wody międzynarodowe w Zatoce Omańskiej. Centralne Dowództwo Sił Morskich USA (CENTCOM) informowało już o przejęciu statku rybackiego, kryjącego na swoim pokładzie 2116 karabinków AK-47, do którego doszło 6 stycznia, a także o przejęciu łodzi przemycającej ponad 4 tony narkotyków - 30 stycznia. Jak się okazuje, podobnych incydentów było więcej.

Amerykanie przekazali, że 15 stycznia udało się zatrzymać kolejny transport broni pochodzącej z Iranu i zmierzającej do Jemenu. Tym razem rzekomi "rybacy" próbowali nielegalnie przewieźć 3000 karabinków szturmowych (zdjęcia opublikowane przez CENTCOM sugerują, że były to karabinki AK-47, nazywane powszechnie "kałasznikowami"), 578 tys. sztuk amunicji i 23 zaawansowane przeciwpancerne pociski kierowane.

Łódź rybacka transportowała 3 tys. "kałasznikowów"

To kolejny sukces CENTCOM-u i partnerskich sił morskich, które dbają o bezpieczeństwo w regionie. Z komunikatu prasowego wynika, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przemytnicy próbowali przewieźć do Jemenu ponad 5000 sztuk broni i 1,6 miliona sztuk amunicji. Były to głównie wspomniane karabinki AK-47. Niektóre źródła podają, że jest to najczęściej używana broń na świecie, ale tak naprawdę trudno zweryfikować takie twierdzenie. Warto jednak przyjrzeć się, co wpływa na tak dużą popularność tych karabinków szturmowych.

AK-47 to broń opracowana w 1947 roku przez rosyjskiego mechanika czołgów Michaiła Kałasznikowa, która, jak wyjaśniał już Łukasz Michalik, strzela tzw. nabojem pośrednim 7,62 × 39 mm - silniejszym niż pistoletowy, a słabszym od karabinowego - tania w produkcji i wybaczająca niską kulturę techniczną użytkowników. Do tego wytrzymała, niezawodna w trudnych warunkach i nadająca się do masowej produkcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak można przeczytać w internetowej Encyklopedii Britannica, szacuje się, że wyprodukowano około 100 milionów AK-47. Przy czym połowa z nich powstała poza Rosją, a wiele egzemplarzy ma wygasłe licencje z czasów sowieckich lub nie ma ich wcale. Większość egzemplarzy posiada frezowany korpus oraz drewnianą kolbę i łoże, a ich waga wynosi nieco ponad 4 kg, chociaż dostępne są też lżejsze i nieco zmodyfikowane wersje. Karabinek ma magazynek na 30 nabojów. Efektywny zasięg ognia tej broni szacuje się na 300-350 metrów, a jej szybkostrzelność na 600 strzałów na minutę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)