Marynarka Wojenna USA wystrzeliła pocisk z "okrętu-widmo"

Marynarka Wojenna USA wystrzeliła pocisk z "okrętu-widmo"
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Karolina Modzelewska

12.09.2021 21:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Departament Obrony opublikował nagranie, które pokazuje wystrzelenie pocisku SM-6 z bezzałogowego okrętu USV Ranger. Działania zostały przeprowadzone w ramach programu "Ghost Fleet Overlord".

Bezzałogowy okręt USV Ranger jest jednym z dwóch okrętów-robotów, które Marynarka Wojenna USA wykorzystuje w testach autonomicznych działań, współpracując z biurem ds. Zdolności Strategicznych Departamentu Obrony. Na razie Amerykanie sprawdzają, czy "okręty-widma" są w stanie samodzielnie wystrzeliwać pociski. Skupiają się na integracji wyrzutni rakietowych z czujnikami, które przesyłają informacje do osób nadzorujących cały proces, aby uniknąć potencjalnych błędów. Kolejnym etapem testów będzie weryfikacja, czy takie pociski dotrą do wyznaczonych celów.

USA testują "okręty-widma"

"Program Ghost Fleet Overlord jest częścią wysiłków zmierzających do przyspieszenia dążeń Marynarki do włączenia autonomicznych okrętów do swojej floty", informował w styczniu C. Todd Lopez z Departamentu Obrony USA, cytowany przez Popular Science. Lopez wyjaśniał wówczas, że autonomia okrętów obejmuje nie tylko pokonywanie wyznaczonych odcinków tras, ale też unikanie kolizji z innymi statkami i przestrzeganie zasad panujących na morzu.

Wystrzelenie pocisku SM-6 z bezzałogowego statku USV Ranger:

Autonomiczne okręty USV Ranger i USV Nomad, testowane przez Amerykanów, zostały stworzone na bazie komercyjnych statków służących do szybkiego zaopatrywania, które są zazwyczaj wykorzystywane do wspierania różnych działań na morzu, takich jak np. praca na platformach wiertniczych. Zmieniono konfigurację ich pokładów, aby ułatwić instalowanie nowych ładunków. Dodano też nowe radary i czujniki oraz zaawansowane technologicznie systemy operacyjne.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)