Martwe muchy można wykorzystać. Da się z nich stworzyć plastik
17.08.2023 07:42, aktual.: 18.01.2024 15:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Martwe muchy z rodziny lwinkowatych mogą być wykorzystywane w przemyśle. Naukowcy z USA informują, że da się z nich wytworzyć biodegradowalny plastik.
Podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego zaprezentowano odkrycie dotyczące możliwości wykorzystania martwych much. Jak informuje brytyjski dziennik "The Guardian", martwe muchy z rodziny lwinkowatych mogą posłużyć do produkcji biodegradowalnego plastiku.
- Od 20 lat moja grupa opracowuje metody przekształcania produktów naturalnych. Jest to na przykład glukoza pozyskiwana z trzciny cukrowej lub przekształcanie drzew w degradowalne, możliwe do strawienia polimery, które nie utrzymują się w środowisku – powiedziała Karen Wooley, główna badaczka z Uniwersytetu A&M w Teksasie.
Można by też wykorzystać odpady pozostałe po hodowli much z gatunku hermetia illucens. Larwy tych much zawierają białka i składniki odżywcze wykorzystywane do produkcji paszy dla zwierząt. Jednak dorosłe muchy nie są na razie wykorzystywane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chityna, polimer na bazie cukru znajdujący się w organizmie much, wzmacnia pancerzyk owadów. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki niej wkrótce będzie możliwe stworzenie bioplastiku z much. Takie tworzywo sztuczne nie przyczyniało by się do zanieczyszczenia ziemi.
- Ostatecznie chcielibyśmy, aby owady zjadały odpady z tworzyw sztucznych, które stanowiłyby źródło pożywienia, a następnie zbieralibyśmy je ponownie, aby wyprodukować nowe tworzywa sztuczne. Tak więc owady byłyby nie tylko źródłem (tworzyw sztucznych), ale także konsumowałyby wyrzucone tworzywa sztuczne - powiedziała Karen Wooley.
Z produktów pochodzących od much stworzono dotychczas hydrożel, który może wchłonąć 47- krotność swojej wagi w wodzie w ciągu zaledwie jednej minuty. Produkt ten mógłby być stosowany w glebie pól uprawnych w celu zatrzymywania wody powodziowej, a następnie powolnego uwalniania wilgoci podczas suszy.