Naukowcy odkryli tlen na Marsie. To może oznaczać istnienie życia

Naukowcy odkryli tlen na Marsie. To może oznaczać istnienie życia
Źródło zdjęć: © NASA / JPL-Caltech
Arkadiusz Stando

23.10.2018 16:04, aktual.: 24.10.2018 08:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Weź głęboki wdech, bo na Marsie jest tlen. Znajdujący się w skałach i podwodnych jeziorach sugeruje, że na Czerwonej Planecie może istnieć podziemne życie. Naukowcy bardzo chcą w to wierzyć.

Niestety gdyby człowiek nawet znalazł się na Marsie to nie byłby w stanie wziąć głębokiego wdechu. Nie przeżyłby tego. Jednak ostatnie analizy doprowadziły naukowców z Jet Propulsion Laboratory (NASA) do teorii wedle której pod powierzchnią planety może istnieć życie. Niestety nie tak zaawansowane jak na Ziemi, ale posiadające zdolności do oddychania w warunkach panujących pod powierzchnią planety.

Tlen i woda na Marsie - dobre warunki dla życia

Zespół naukowców z JPL przeanalizował odkrycie silnie utlenionych skał, znalezionych w 2016 roku na Marsie przez łazik Curiosity. Dodano do tego fakt odkrycia podziemnych jezior na Czerwonej Planecie.

Prawdopodobnie pod powierzchnią Marsa wciąż jest pełno wody. Połączenie odkrycia tlenu w skałach i zbiorników wodnych może sugerować, że są szanse na utrzymanie życia podpowierzchniowego.

Naukowcy zdumieni odkryciem tlenu na Marsie

"Znaleźliśmy coś bardzo zaskakującego: wiele basenów bardzo słonej wody może istnieć w różnych miejscach na Marsie" - powiedział Vlada Stamenkovic, naukowiec z JPL i główny autor badań dla portalu "Popular Mechanics" . "Są w zupełności wystarczające, by umożliwić tlenowe oddychanie mikrobom, a nawet gąbkom, które są najprostszymi zwierzętami."

Wyniki sugerują, że w podziemnych, słonych jeziorach Marsa może istnieć życie. A więc są aktualnie najbliższym miejscem do poszukiwania życia pozaziemskiego.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)