Mars. Chińska Sonda Tianwen-1 przesyła selfie z odległości 24 mln km od Ziemi
Chińska sonda kosmiczna Tianwen-1 przesłała na Ziemię kilka bardzo wyraźnych selfie zrobionych z pomocą niewielkiej kamery, która została wyrzucona w przestrzeń kosmiczną z pokładu sondy.
Niewielki aparat z szerokokątnym obiektywem został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną z podkładu sondy Tianwen-1, którą Chiny wysłały na Marsa w lipcu tego roku. W tym samym czasie swoje podróże rozpoczęły też NASA Mars 2020 Perseverance oraz sonda Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Mała kamera, która została odłączona od sondy Tianwen-1 robiła jedno zdjęcie, co sekundę, a następnie przesyłała dane do sondy. Ta z kolei przesyłała je na Ziemię. Na jednym ze zdjęć widać złoty, sześciokątny korpus orbitera Mars Tianwen-1, dwie tarcze słoneczne i stożkową powłokę aerozolową zawierającą łazik misji. Drugi obraz został uchwycony z większej odległości.
Zdjęcia zostały zrobione, gdy sonda znajdowała się w odległości ok. 24 mln km od Ziemi. Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna opublikowała nowe zdjęcia 1 października, aby uczcić święto narodowe. To tylko podkreśla, jak ogromne znaczenie ma misja Tianwen-1, dzięki której Chiny po raz pierwszy mają nadzieję przeprowadzić badania na Marsie. Jednak to tylko jeden z licznych ambitnych planów Chińskiej Agencji Kosmicznej.
W ostatnim czasie Chiny ogłosiły, że budują rakietę wielokrotnego użytku, podobną do tej, jaką dysponuje SpaceX, firma Elona Muska. Wcześniej poinformowano także o planach załogowych lotów na Księżyc. Już teraz Chińska Agencja Kosmiczna bada nieeksplorowane wcześniej rejonu Srebrnego Globu.
Tianwen-1 to marsjańska misja Chińskiej Agencji Kosmicznej, której celem jest odnalezienie i potwierdzenie śladów życia na Czerwonej Planecie. Do 9 października Tianwen-1 przebył ok. 29,4 mln km i do tej pory ukończył dwie korekty orbitalne w połowie kursu oraz wykonał autodiagnostykę ładunków. Mars Energetic Particle Analyzer umieszczony na sondzie przesłał już pierwsze zebrane po drodze dane.