Mars. Chińska Sonda Tianwen-1 przesyła selfie z odległości 24 mln km od Ziemi

Strona głównaMars. Chińska Sonda Tianwen-1 przesyła selfie z odległości 24 mln km od Ziemi
12.10.2020 19:59
Chińska sonda Mars Tianwen-1
Chińska sonda Mars Tianwen-1
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Chińska sonda kosmiczna Tianwen-1 przesłała na Ziemię kilka bardzo wyraźnych selfie zrobionych z pomocą niewielkiej kamery, która została wyrzucona w przestrzeń kosmiczną z pokładu sondy.

Niewielki aparat z szerokokątnym obiektywem został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną z podkładu sondy Tianwen-1, którą Chiny wysłały na Marsa w lipcu tego roku. W tym samym czasie swoje podróże rozpoczęły też NASA Mars 2020 Perseverance oraz sonda Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

Mała kamera, która została odłączona od sondy Tianwen-1 robiła jedno zdjęcie, co sekundę, a następnie przesyłała dane do sondy. Ta z kolei przesyłała je na Ziemię. Na jednym ze zdjęć widać złoty, sześciokątny korpus orbitera Mars Tianwen-1, dwie tarcze słoneczne i stożkową powłokę aerozolową zawierającą łazik misji. Drugi obraz został uchwycony z większej odległości. 

Chińska sonda Mars Tianwen-1
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Chińska sonda Mars Tianwen-1

Zdjęcia zostały zrobione, gdy sonda znajdowała się w odległości ok. 24 mln km od Ziemi. Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna opublikowała nowe zdjęcia 1 października, aby uczcić święto narodowe. To tylko podkreśla, jak ogromne znaczenie ma misja Tianwen-1, dzięki której Chiny po raz pierwszy mają nadzieję przeprowadzić badania na Marsie. Jednak to tylko jeden z licznych ambitnych planów Chińskiej Agencji Kosmicznej. 

W ostatnim czasie Chiny ogłosiły, że budują rakietę wielokrotnego użytku, podobną do tej, jaką dysponuje SpaceX, firma Elona Muska. Wcześniej poinformowano także o planach załogowych lotów na Księżyc. Już teraz Chińska Agencja Kosmiczna bada nieeksplorowane wcześniej rejonu Srebrnego Globu. 

Tianwen-1 to marsjańska misja Chińskiej Agencji Kosmicznej, której celem jest odnalezienie i potwierdzenie śladów życia na Czerwonej Planecie. Do 9 października Tianwen-1 przebył ok. 29,4 mln km i do tej pory ukończył dwie korekty orbitalne w połowie kursu oraz wykonał autodiagnostykę ładunków. Mars Energetic Particle Analyzer umieszczony na sondzie przesłał już pierwsze zebrane po drodze dane.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)