Mark Esper: Chiny są największym zagrożeniem dla Zachodu

Mark Esper: Chiny są największym zagrożeniem dla Zachodu

Mark Esper: Chiny są największym zagrożeniem dla Zachodu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
25.10.2019 11:15

Mark Esper ocenił w czwartek, że Chiny stanowią największe zagrożenie dla Zachodu. - Na drugim miejscu znajduje się Rosja - dodał minister obrony USA. Esper zaapelował też do państw europejskich, by udzieliły wsparcia w powstrzymywaniu irańskiej agresji.

Przemawiając w brukselskim oddziale organizacji pozarządowej German Marshall Fund, Mark Esper nazwał chińskie ambicje największą obawą Zachodu w długiej perspektywie.

- Chiny są pierwsze, a Rosja druga - powiedział szef Pentagonu odnosząc się do zagrożeń dla Zachodu.

Jego zdaniem taki porządek dotyczy zagrożeń dla amerykańskich sojuszników nie tylko na Pacyfiku, ale również w Europie.

- Moskwa i Pekin chcą kosztem Zachodu zmienić wygląd świata i podkopać porządek oparty na zasadach - ocenił minister obrony USA.

Szef Pentagonu ostrzegł państwa europejskie przed angażowaniem się w chińską Inicjatywę Pasa i Szlaku, a także przed współpracą z chińską firmą Huawei.

- Jeśli Huawei zostanie dostarczycielem technologii 5G, to poważnie wpłynie to na nasze zdolności wywiadowcze - oświadczył Esper.

Mark Esper podczas przemówienia w Brukseli, nie zgodził się z twierdzeniem, że Stany Zjednoczone, wycofując się z północnej Syrii, umożliwiły Turcji atak na tereny zamieszkiwane przez Kurdów. Jego zdaniem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przeprowadziłby ofensywę w tej części Syrii niezależnie od obecności amerykańskich wojsk w regionie.

- Nie rozpocznę walki z sojusznikiem z NATO - oświadczył szef Pentagonu.

Minister obrony turecką agresję na północno-wschodnią Syrię uznał za "bezpodstawny atak".

Esper zaapelował do europejskich państw

Szef Pentagonu wezwał do "poważnego i wiarygodnego zaangażowania" ze strony europejskich sojuszników, by przeciwstawiać się działaniom Iranu.

- Ciężar nie powinien być ponoszony jedynie przez USA (...) Wzywamy naszych sojuszników w Europie, by udzielali większego wsparcia w powstrzymywaniu irańskiej agresji - powiedział Esper.

Esper przebywa w Brukseli w związku z rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym spotkaniem ministrów obrony państw NATO. Głównym tematem rozmów będzie bezpieczeństwo cywilnej infrastruktury telekomunikacyjnej, w tym 5G.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)