Manta: chmura, polskie centrum badawcze i ekspansja zagraniczna

Manta: chmura, polskie centrum badawcze i ekspansja zagraniczna25.10.2013 13:15
Manta: chmura, polskie centrum badawcze i ekspansja zagraniczna
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Firma Manta - polski producent elektroniki - przy okazji ogłoszenia ostatnich wyników finansowych zapowiedziała również szereg interesujących działań. Producent uruchamia usługę chmurową, otwiera centrum badawczo-rozwojowe oraz zapowiada ekspansję zarówno za naszą wschodnią, jak i zachodnią granicę.

Wyniki i cele finansowe firmy Manta

Prezes firmy Bogdan Wiciński poinformował, że spółka miała w pierwszej połowie 201. r. 52 mln zł przychodu i 4,5 mln zł zysku. Na koniec roku firma powinna osiągnąć większą rentowność niż w 2012 r. Cel finansowy Manta S.A na rok 2013 to 100 - 120 mln zł obrotów przy zysku 6 - 8 mln zł. Firma podała również swoje cele finansowe na najbliższe dwa lata: rok 2014 - to 150 mln zł obrotu i 12 mln zł zysku netto, zaś 2015 - odpowiednio 200 i 16 mln zł.

Tegoroczna cyfryzacja sygnału telewizyjnego pozytywnie odbiła się na wynikach sprzedaży Manty. Firmie udało się znaleźć klientów na ponad 1 mln dekoderów DVB-T, 20. tys. tabletów, a w łódzkiej fabryce Flextronics wyprodukowano i sprzedano ponad 100 tys. telewizorów Manty. Warto zauważyć, że te dane nie obejmują sprzedaży z końca roku, tzw. "świątecznej", która dla producentów elektroniki zawsze jest najlepszym okresem.

Firma planuje też wzmożone działania na rynku smartfonów. Na rynek trafi 5 nowych modeli, wszystkie będą wyposażone w bonusowe aplikacje. Nabywcy telefonów Manty będą mogli m.in. korzystać za darmo z nawigacji NaviExpert, pobierać ebooki z Nexto.pl, audiobooki ze sklepu audioteka.pl, strumieniować filmy w Strefie VOD i słuchać muzyki za pomocą Tuba.fm.

Mantabox.com - usługa chmurowa Manty

Poza zapowiedzią nowych produktów, Manta uruchomiła także polską "chmurę", czyli usługę sieciową, oferującą użytkownikom miejsca na serwerach producenta. Mantabox.com działa na systemach Windows, Linux, Mac OS X i Android - każdy system posiada dedykowaną aplikację. Wszyscy, którzy zarejestrują się w usłudze dostaną na początek za darmo 2 GB na przechowywanie własnych plików. Pojemność tę będzie można powiększyć do 5 GB m.in. rejestrując urządzenia Manty na specjalnej stronie lub klikając "lajka" na facebookowym profilu Manty. Mantabox.com ma się wyróżniać od konkurencyjnych chmur tym, że wraz z biegiem czasu posiadacze sprzętu Manty będą mogli na niej znaleźć dedykowane bonusy w formie oprogramowania lub plików multimedialnych. Niestety nie poznaliśmy żadnych szczegółowych dat, konkretnych tytułów wspomnianych bonusów czy innych szczegółowych planów dotyczących rozwoju usługi.

Manta na podbój zagranicznych rynków

Manta poinformowała również, że w celu zwiększenia przychodów i zysków zdecydowała się na ekspansję zagraniczną. W Niemczech, Rosji i na Ukrainie zostaną powołane spółki córki, które będą odpowiedzialne za sprzedaż urządzeń Manta w tych krajach. Jednocześnie z Polski firma będzie prowadziła działania w Czechach i w krajach Bałtyckich.

Centrum badawczo-rozwojowe Manta

Firma ogłosiła także, że zamierza uruchomić centrum badawczo-rozwojowe, którego zespół będzie pracować nad własnymi urządzeniami, stworzonymi od podstaw w Polsce. W centrum Manta Research & Development będzie powstawać również dedykowane oprogramowanie do urządzeń firmy. Polski producent zamierza zainwestować w ten projekt w sumie kilkanaście milionów złotych na przestrzeni kilku lat. Centrum Manta R&D będzie finansowane ze środków własnych i funduszy unijnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (0)